Wspólnota Przyjaciele Oblubieńca
Wspólnota jednoczy się wokół Jezusa Chrystusa Jedynego Zbawiciela i Pana, który jest Oblubieńcem Kościoła i naszym Przyjacielem. To On objawia nam Miłość Boga Ojca, zaprasza do budowania Królestwa Bożego i posyła, by iść na cały świat i czynić Mu uczniów z wszystkich narodów.
Od Maryi Królowej Apostołów, Naszej Matki i Gwiazdy Nowej Ewangelizacji członkowie Wspólnoty pragną uczyć się odpowiadać ufnym „fiat” na Boże zaproszenia.
Kościół – Oblubienica Chrystusa jest naszą Matką i nauczycielką. Wspólnota trwa w relacji głębokiego posłuszeństwa Kościołowi i pragnie szczególnie oddawać się do dyspozycji Jego misji apostolskiej. Podstawową przestrzenią życia członów wspólnoty jest parafia, w której wzrastają i którą pragną ewangelizować.
Wspólnota Przyjaciele Oblubieńca wpisuje się w nurt nowych wspólnot w Kościele katolickim, które wyrosły z doświadczenia Odnowy Charyzmatycznej. Gromadzi katolików wszystkich stanów – świeckich żyjących w małżeństwach lub samotnie, kleryków, braci i siostry konsekrowanych oraz księży – w jedną rzeczywistość, będącą obrazem Ludu Bożego w jego jedności i różnorodności powołań. Jej członkowie mają wspólne pragnienie rozkochiwania ludzi w Jezusie Chrystusie. Osoby należące do wspólnoty tworzą duchowe i formalne przymierze katolików, którzy pragną odpowiedzieć na nakaz misyjny Jezusa Chrystusa oraz na wezwanie Kościoła do podjęcia dzieła Nowej Ewangelizacji.
Imię Wspólnoty wypływa z dwóch biblijnych źródeł: starotestamentalnego urzędu przyjaciela oblubieńca i osoby świętego Jana Chrzciciela, który nazwał się przyjacielem Oblubieńca.
Symbolem wspólnoty jest ikona przedstawiająca dwie postacie: Chrystusa z Ewangelią w ręku oraz św. Menasa, opata i męczennika, trzymającego zwój. Treść ikony może być odwołaniem do słów Chrystusa z Ewangelii wg św. Jana: “Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni jego pan, ale nazwałem was przyjaciółmi”.
Wzrost duchowy członków Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca dokonuje się poprzez:
– życie sakramentalne, szczególnie regularną spowiedź i uczestnictwo w Eucharystii,
– karmienie się Słowem Bożym przez codzienną lekturę Pisma Świętego,
– systematyczne pogłębianie wiedzy z zakresu duchowości poprzez podręczniki formacyjne,
– modlitwę osobistą i wspólnotową,
– konferencje
– sesje formacyjne, kursy i rekolekcje
– otwarcie się na charyzmaty,
– odczytywanie i pełnienie woli Bożej,
– gotowość do służby Chrystusowi w braciach,
Początki wspólnoty sięgają 24-26 lutego 2010r., gdy odbyły się rekolekcje dla wspólnoty charyzmatycznej z Ożarowa Mazowieckiego w Nałęczowie, prowadzone przez ks. Krzysztofa Kralkę SAC. W ich trakcie, w wyniku modlitewnego rozeznania, podjęto decyzję o przekształceniu ożarowskiej wspólnoty w pierwszą wspólnotę Przyjaciół Oblubieńca.
5 lat później, bo 27 maja 2015r. – mszą świętą w parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju pod przewodnictwem bp. Mariana Rojka, ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej, zainaugurowano działalność Przyjaciół Oblubieńca w tej diecezji. W Biłgoraju powstały trzy wspólnoty przy parafiach pw. Chrystusa Króla, św. Jerzego i św. Marii Magdaleny. Ks. Piotr Spyra został mianowany moderatorem nowo powstałego regionu biłgorajskiego, a ks Adam Malinowski duszpasterzem wspólnoty w naszej parafii. Administratorem została Maria Oleszek, a wice administratorem – Jacek Rybak.
25 czerwca 2015 r., dekretem Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego Mariana Rojka została powołana Zamojska Szkoła Ewangelizacji im. Stanisława Kostki Starowieyskiego, funkcję dyrektora ZSE objął ks dr Piotr Spyra – a na funkcję moderatora regionalnego wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca w regionie biłgorajskim został powołany ks Adam Malinowski.
W roku 2019 nastąpiła zmiana moderatora regionalnego – od początku roku pieczę nad rejonem biłgorajskim i zamojskim objęła Aneta Golba. Od września 2019 roku duszpasterzem Wspólnoty przy parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju został ks. Mateusz Januszewski. Funkcję administratora nadal pełni Maria Oleszek, zaś wice administratorem została Elżbieta Frąk.
Spotkania wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca odbywają się w każdy wtorek po wieczornej mszy świętej w Auli Franciszkańskiej.