O Ruchu
Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół. Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła przez przekształcanie parafii we wspólnoty wspólnot.
Znak oazy
Znakiem Ruchu Światło-Życie jest symbol i słowa ΦΩΣ ΖΩΗ (czyt. fos-zoe) – greckie słowa „światło” i „życie”, krzyżujące się na literze „omega”, która tutaj jest symbolem Ducha Świętego (jako Tego, który jest wszystkim) i ułożone w kształt krzyża. Popularna nazwa tego symbolu to foska.
Formacja
Podstawowe metody realizacji programu formacyjnego to: metoda „światło – życie”, przenikająca wszystkie elementy programu formacyjnego, mała grupa formacyjna (grupa kilku do kilkunastu osób, które pod opieką animatora formują się w ciągu roku na terenie parafii), oaza rekolekcyjna (15-dniowe rekolekcje, podczas których każdego dnia oazowicze zastanawiają się nad inną tajemnicą różańca części radosnej, bolesnej i chwalebnej, która mówi o życiu i czynach Jezusa).
Struktura Ruchu
Struktura Ruchu jest zgodna ze strukturą Kościoła. Małe grupy, do których należą uczestnicy Ruchu, zasadniczo tworzą jego wspólnotę w parafii. Wspólnoty Ruchu utrzymują ze sobą łączność spotykając się na Dniach Wspólnoty. Odpowiedzialność za całość Ruchu sprawuje Moderator Generalny Ruchu Światło Życie. Kapłani w Ruchu spełniają rolę moderatorów, a nienależący do niego – opiekunów. Spoczywa na nich odpowiedzialność za duchową formację uczestników Ruchu i pozostawanie w jedności z Kościołem powszechnym.
Początki
Początki historii Ruchu sięgają pierwszej oazy, która odbyła się w 1954r. Twórcą oazy, założycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był ks. Franciszek Blachnicki (24 III 1921 – 27 II 1987).
Spotkania oazy odbywają się co piątek w po Mszy Świętej wieczornej w budynku Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego (wejście od strony schodów). Zapraszamy