PARAFIA ŚW. MARII MAGDALENY w Biłgoraju

Suma odpustowa ku czci św. Marii MagdalenyGłówne uroczystości odpustowe ku czci św. Marii Magdaleny odbyły się tradycyjnie 22 lipca w biłgorajskim Sanktuarium. Była to również piąta rocznica ogłoszenia kościoła parafialnego dekretem bpa Mariana Rojka Sanktuarium Diecezjalnym Św. Marii Magdaleny.

Sumie odpustowej przewodniczył sufragan metropolii lwowskiej. ks. biskup Edward Kawa, zaś wszystkich zgromadzonych powitał kustosz sanktuarium, ks. dziekan Witold Batycki: – Przeżywamy nasze doroczne, wielkie uroczystości odpustowe ku czci wspaniałej Patronki, św. Marii Magdaleny, która jest nazywana równą Apostołom, pierwszą zwiastunką Zmartwychwstałego. Bardzo się cieszę licznym udziałem wiernych oraz kapłanów w tej uroczystości. Witam księdza biskupa Edwarda Kawę, o. Sławomira Zielińskiego, wszystkich przybyłych księży, brata franciszkanina, wszystkie siostry zakonne i was, bracia i siostry. Cieszę się waszą obecnością, wychwalajmy razem św. Marię Magdalenę, prośmy dziś o to, abyśmy w swoim życiu tak, jak ona zawsze byli blisko Pana i zawsze byli Mu wierni – powiedział.

– Chcę się dziś modlić za waszą parafię, aby Bóg dotknął was swoją obecnością – mówił na początku Eucharystii ksiądz biskup: – Ta uroczystość odpustowa św. Marii Magdaleny tutaj w Biłgoraju jest dla nas okazją, abyśmy przeżyli głębokie spotkanie z Panem. Niechaj ta Eucharystia będzie dla nas okazją, abyśmy słuchali Jego Słowa i pozwolili Bogu, aby nas dotknął, aby nas uzdrowił, aby uleczył wszystkie nasze choroby, zarówno te fizyczne, jak i duchowe. W tej intencji chcę się modlić dzisiaj, podczas tej Mszy Świętej, w intencji waszej parafii i wszystkich tutaj obecnych, szczególnie tych, którzy łączą się z nami przez media, gdyż nie mogą tu być z powodu stanu swego zdrowia. Módlmy się, aby Bóg każdego z nas dzisiaj dotknął swoją obecnością i nauczył nas takiej wierności, jaką miała św. Maria Magdalena – podkreślał.

Biskup Kawa w homilii zwrócił uwagę na postać św. Marii Magdaleny i jej wyjątkową misję ewangelizacyjną: – Prośmy dzisiaj w tę uroczystość odpustową św. Marii Magdaleny, abyśmy otworzyli swoje serca na taką głęboką relację z Bogiem, jaką miała i jakiej uczy nas dzisiaj Maria Magdalena. Abyśmy potrafili na nowo dzisiaj rozkochać się w modlitwie i to jest bardzo istotne, abyśmy się modlili i wypowiadali te słowa świadomie widząc przed sobą Boga, który nas kocha, który nas pragnie, tęskni za nami, chce nas uzdrawiać, chce nam pomagać, nas słyszeć i z nami przeżywać wszystkie sytuacje, i te szczęśliwe, radosne, i te smutne, przykre i bolesne. Bóg chce być z nami wszędzie, bo nas kocha. Otwórzmy swoje serca, abyśmy potrafili kochać tak, jak Maria Magdalena, żyć tą miłością i w niej przeżywać każdą Eucharystię, każde spotkanie z Bogiem. Aby w naszych domach katolickich, chrześcijańskich brzmiała modlitwa. To jest dzisiaj najpiękniejszy lek na jakąkolwiek epidemię i jakiekolwiek zagrożenie. Jeśli się będziemy modlić i żyć w jedności to będziemy naprawdę szczęśliwi i nikt i nic nam nie zagrozi – zaznaczał.

Ksiądz biskup w rozmowie podkreślał, że możliwość przebywania w miejscu objawień św. Marii Magdaleny jest dla niego szczególnym przeżyciem: – Dla mnie to miejsce jest szczególnie bliskie, dlatego że jest tutaj klasztor zakonu franciszkanów, z którym jestem szczególnie związany i również tutaj wielu jest pochowanych zakonników. Ponadto tutaj się pięknie łączy duchowość franciszkańską z osobowością św. Marii Magdaleny, dlatego że jest ona wyjątkowym przykładem nawrócenia i nowej ewangelizacji, którą w Kościele przeżywamy. To miejsce objawień św. Marii Magdaleny i to sanktuarium jest szczególne, gdyż to jest sposób, w jaki Bóg dzisiaj chce działać w Kościele. Przez postać św. Marii Magdaleny pokazuje nam coś wspaniałego. Ta, która była grzesznicą, stała się osobą bardzo wierną i naprawdę rozkochaną w Jezusie. I to jest to, czego dziś Bóg oczekuje od każdego z nas – miłości i wierności – wyjaśniał.

Po Eucharystii miała miejsce procesja eucharystyczna wokół świątyni, podczas której w litanii wzywano wstawiennictwa św. Marii Magdaleny. Ks. Batycki na zakończenie uroczystości dziękował Księdzu Biskupowi i wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia wydarzenia. Uroczystości odpustowe zakończyła msza św. zbiorowa za wstawiennictwem św. Marii Magdaleny połączona z nowenną i ucałowaniem relikwii Świętej.

GALERIA ZDJĘĆ: TUTAJ

Transmisja na żywo

Wirtualny spacer

Katolickie Liceum

Liturgia słowa

Dane adresowe

Parafia św. Marii Magdaleny
ul. Krzeszowska 1
23-400 Biłgoraj
tel./fax.: 084 686 16 96

email: [email protected]

Numer konta parafii:
PKO BP 49 1020 5385 0000 9302 0051 3267
NIP 918–10–44–588
REGON 040065155

Statystyki

Liczba dzisiejszych odwiedzin: _
Liczba odwiedzin w tym tygodniu: _
Liczba odwiedzin w tym miesiącu: _
W sumie stronę odwiedziło _ osób.

Grupa pielgrzymkowa