PARAFIA ŚW. MARII MAGDALENY w Biłgoraju

Przyjęcie deuterokatechumenatuDzień 5. grudnia 2020r. był dla grupy Oazy Nowego Życia I stopnia na pewno niezapomnianym wydarzeniem. Tego dnia bowiem 12 osób w kościele św. Marii Magdaleny w Biłgoraju (oraz dwie osoby online) podjęło decyzję wstąpienia na drogę deuterokatechumenatu. Deuterokatechumenat jest to etap formacji ludzi już ochrzczonych, którzy mają w czasie jego trwania dojść do odkrycia życia pełnią sakramentów, a także dojrzałego życia we wspólnocie.  W ramach formacji Ruchu Światło – Życie etap deuterokatechumenatu trwa 3 lata, a może go zacząć osoba, która przeszła etap ewangelizacji, a także wyraziła pragnienie przystąpienia do niego i została do niego przyjęta.

Młodzi po uczestnictwie w Mszy Świętej i nowennie za wstawiennictwem św. Marii Magdaleny przystąpili do obrzędów deuterokatechumenatu, który rozpoczął się od przywitania zebranych, decyzji wezwanych po imieniu,  modlitwy egzorcyzmu oraz obrzędu naznaczenia krzyżem świętym. W kolejnej części została wygłoszona liturgia słowa. Pod koniec uroczystości każdy z nowo przyjętych otrzymał długo oczekiwaną foskę, czyli znak przynależności do Ruchu Światło – Życie, który wywodzi się z greckich słów „fos-zoe”-„światło-życie” , krzyżujących się na literze „omega”, która tutaj jest symbolem Ducha Świętego i ułożonych w kształt krzyża.

O tym, czym dla nich jest wstąpienie na drogę deuterokatechumenatu, podzieliły się z nami Katarzyna Łokaj i Amelia Rybak:

„Deuterokatechumenat jest dla mnie czymś nowym. Jestem świadoma, że teraz wkraczam na etap dojrzałego chrześcijaństwa, jest to dla mnie nie do końca zrozumiałe, jak się znalazłam w tym miejscu, jednak czuję w sercu, że jest to właściwa decyzja i jest częścią Bożego planu na moje Zycie. Wiem, że czekają mnie teraz nowe obowiązki i nie będzie lekko, ale ufam, że dam radę! ” – mówi Kasia.

Z kolei Amelka podkreśla, że „Dla mnie wstąpienie na drogę deuterokatechumenatu jest drugim obok bierzmowania ważnym i świadomym krokiem ku pogłębieniu mojej wiary. Ta decyzja motywuje mnie do stawania się świadkiem wiary i do nieustannego rozwoju życia w pełni Ducha Świętego”.

Animatorka grupy – Patrycja Sprysak – zauważa, jak ważne jest przygotowanie do tej decyzji, którą nieustannie trzeba odnawiać:

„Decyzja wstąpienia na drogę deuterokatechumenatu jest w formacji Ruchu Światło – Życie bardzo ważna i wymaga odpowiedniego przygotowania, więc tym bardziej jestem bardzo dumna z mojej grupy, że w tak młodym wieku chcą świadomie stawać się odważnymi świadkami Jezusa w tym świecie. Niewątpliwie jest to decyzja, którą należy odnawiać, aby  móc walczyć z pokusami czy zniechęceniem i wiernie trwać przy Panu Bogu” – podkreśla Patrycja.

Nowo przyjętym członkom deuterokatechumenatu życzymy pełnego owoców Ducha Świętego i potrzebnych łask czasu zgłębiania się w głębsze poznanie życia i sakramentów Jezusa Chrystusa oraz Jego Kościoła.

Tekst: Patrycja Sprysak

GALERIA TUTAJ

Foto: Michalina Rybak

Transmisja na żywo

Wirtualny spacer

Katolickie Liceum

Liturgia słowa

Dane adresowe

Parafia św. Marii Magdaleny
ul. Krzeszowska 1
23-400 Biłgoraj
tel./fax.: 084 686 16 96

email: [email protected]

Numer konta parafii:
PKO BP 49 1020 5385 0000 9302 0051 3267
NIP 918–10–44–588
REGON 040065155

Statystyki

Liczba dzisiejszych odwiedzin: _
Liczba odwiedzin w tym tygodniu: _
Liczba odwiedzin w tym miesiącu: _
W sumie stronę odwiedziło _ osób.

Grupa pielgrzymkowa