Nowy rok szkolny 2017/2018 PDF Drukuj Email
poniedziałek, 04 września 2017 11:39

Tak jak w każdej szkole w Polsce, również i uczniowie biłgorajskich szkół rozpoczęli w tym roku wyjątkowo – w dniu 4 września – nowy rok szkolny.

„Z Bogiem, z Bogiem każda sprawa, tak mawiali starzy, kiedy wezwiesz tej pomocy, wszystko ci się zdarzy. Masz się uczyć, choć nie wiele, wezwij zawsze Boga, On oddali myśli płoche i pilności wroga” – słowami wiersza Stanisława Jachowicza uczniowie biłgorajskich szkół rozpoczęli nowy rok szkolny 2017/2018.

 

Dzieci, młodzież, nauczyciele, katecheci, wychowawcy i rodzice zgromadzili się w biłgorajskich świątyniach, aby nowy rok szkolny rozpocząć od mszy św. i zawierzenia Bogu najbliższych 10 miesięcy pracy i nauki oraz by podziękować Bogu za wakacyjny wypoczynek, a także prosić o Go o błogosławieństwo.

W Sanktuarium Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju w intencji uczniów i i nauczycieli modlił się ks. proboszcz Witold Batycki, który podkreślał, jak ważne jest rozpoczynanie nowych etapów w życiu właśnie z Panem Bogiem: „Dziękujemy dziś Panu Bogu za piękny czas wakacji. Trochę z uśmiechem, trochę ze smutkiem, gdyż wakacje były dla nas czasem wypoczynku i doświadczenia wielu nowych rzeczy. A dziś przychodzi nam na nowo rozpoczynać rok szkolny, równie piękny czas nauki, który nie zawsze będzie łatwy, gdyż będzie wymagał wiele pracy, trudu i wytrwałości, dlatego chcemy prosić w tej Mszy Świętej, by dobry Bóg wspomagał was, waszych nauczycieli, katechetów i wychowawców swoim błogosławieństwem, by zesłał na was swojego Ducha i obdarzył Jego darami, by nie zabrakło wam radości z nauki i byście wszyscy wzrastali w mądrości”.

Również w homilii ks. Batycki tłumaczył, że z Bogiem wszystko jest możliwe: „Możemy dokonywać w naszym życiu rzeczy, które sądząc po ludzku są niemożliwe, ale pod jednym warunkiem: jeśli one będą dokonywane z ufnością i z Bogiem. Trzeba zaufać nadziei i być wytrwałym, a na pewno Pan Bóg wysłucha, obdarzy szczęściem nas i wszystkich tych, którzy są wśród nas”.

Po Mszy Świętej uczniowie rozeszli się do swoich szkół na spotkanie z wychowawcami, zaś w Auli Franciszkańskiej miało miejsce spotkanie uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II. Ks. Dyrektor Witold Batycki, życzył wszystkim uczniom, szczególnie tym z klas pierwszych, którzy dopiero rozpoczynają edukację w 'Katoliku' owocnej pracy i zapału: „Bardzo gorąco i serdecznie chcę was wszystkich znowu powitać w murach naszej szkoły, szczególnie zaś uczniów klas pierwszych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z naszym Katolickim Liceum. Mam nadzieję, że z każdym dniem będziecie się czuli u nas coraz pewniejsi, że znajdziecie tu swoje miejsce i będziecie czuli się bezpiecznie, jak w rodzinie. Życzę wam wszystkim owocnej, całorocznej pracy, byście gromadząc się tutaj za kilka miesięcy, 22 czerwca, mogli zgodnie powiedzieć, że nie był to rok zmarnowany, lecz dobry, pełny nowych doświadczeń i wspaniałej, przydatnej wiedzy, która przygotowuje was do dorosłego życia”.

Tradycyjnie podczas rozpoczęcia roku szkolnego odśpiewano Hymn Państwowy i hymn szkoły, nastąpiło przedstawienie nowych nauczycieli, a także przekazano uczniom plan lekcji, według którego już od kolejnych dni będą odbywać się zajęcia. Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to czas przekraczania progu kolejnych etapów edukacji i życia, dlatego nauczyciele i uczniowie wzajemnie zanoszą za siebie modlitwy do Boga, wspierając się dobrym słowem i wzajemnym szacunkiem, aby nowy rok szkolny upływał w atmosferze życzliwości i zrozumienia.

GALERIA

Poprawiony: poniedziałek, 04 września 2017 11:43