Orszak Trzech Króli 2017 PDF Drukuj Email
wtorek, 24 stycznia 2017 08:19

„To kadzidło, mirrę, złoto, niesiem Jezu szczerze, co dajemy Ci z ochotą, od nas przyjm w ofierze” – wołali zgodnie mędrcy świata, monarchowie, którzy już po raz dziewiąty, 6 stycznia, na czterech kontynentach, pod hasłem „Pokój i dobro”,  wyruszyli do Bożej Dzieciny w Orszaku Trzech Króli.

1545 królów, z 536 miejscowości znajdujących się na terenie całego świata, ze swoimi orszakami zaopatrzonymi w ponad 700 tysięcy kolorowych koron, udało się w drogę, by kolędując złożyć pokłon  Nowonarodzonemu Dziecięciu. Uczestnicy wyruszyli wraz z Trzema Królami w drogę historii Stworzenia, Życia i Zbawienia Świata.

 

Jak podkreślają organizatorzy, Święto Trzech Króli to okazja na odkrywanie bogactwa tradycji i zwyczajów związanych z wyjątkowo pięknymi Świętami Bożego Narodzenia. Orszak Trzech Króli systematycznie przywraca zwyczaj wystawiania jasełek, budowania szopek Bożonarodzeniowych, wspólnego śpiewania kolęd. Inspiruje do sięgania do dawnych tradycji i tworzenia nowych zwyczajów. Głównym organizatorem biłgorajskiego Orszaku jest Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju, we współpracy z biłgorajskimi parafiami, gminą, miastem, powiatem i różnorodnymi instytucjami.

Również w Biłgoraju, już po raz trzeci odbył się Orszak Trzech Króli, który w codzienności szuka Nowonarodzonego Jezusa. Uroczystości Orszakowe rozpoczęły się jasełkami w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dereźni, którzy w ubiegłym roku zwyciężyli w Regionalnym Przeglądzie Jasełek organizowanym przez Katolickie Liceum. Jasełka przypomniały historię narodzenia Jezusa Chrystusa, a także podkreśliły prawdziwą wartość świąt Bozego Narodzenia.

Mszy Świętej przewodniczył i powitał wszystkich gospodarz Sanktuarium Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, ks. Dziekan Witold Batycki: „Uczestniczymy w uroczystej sumie, po której wyruszymy w Orszaku Trzech Króli do biłgorajskiego Betlejem, aby tam wspólnie świętować i radować się, łącząc się z całą Polską i nie tylko, gdyż takie orszaki są organizowane również w innych krajach. Uroczystość Objawienia Pańskiego przypomina nam, że Pan Bóg nikogo nie wyklucza ze swoich zbawczych planów. Dziecię Jezus objawia się Mędrcom ze Wschodu, włącza ich mądrość i kulturę w historię zbawienia”.

Po Mszy Świętej został uformowany Orszak symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę, ze swoimi przedstawicielami w osobach Trzech Króli – Kacpra, Melchiora i Baltazara. Każdy z królów przybył z towarzyszącą mu świtą, którą stanowiły dzieci ubrane w kolorowe stroje, charakteryzujące poszczególne kontynenty. Towarzyszył im również zespół młodzieżowy, przygrywający i zachęcający do wspólnego kolędowania.

Jeszcze na placu kościelnym została odegrana pierwsza scena zatytułowana „Olśnienie Mędrców”, po której wyruszyli oni do stajenki. Po drodze Królowie zatrzymali się obok budynku Starostwa Powiatowego, gdzie została przedstawiona scena stworzenia świata i życie człowieka w Raju, co miało pokazać szacunek do ludzi, świata i przyrody. W Przestrzeni S.O.W.A. została ustawiona scena grzechu pierwszych rodziców, Adama i Ewy oraz walki aniołów z diabłami, dobra ze złem, światła z ciemnością. Przy kościele św. Jerzego królowie zatrzymali się w szałasie pastuszków grzejących się przy ognisku, którzy zostali obdarowani Dobrą Nowiną od Aniołów zwiastujących im narodzenie Mesjasza. Po trudach podróży Trzej Królowie dotarli do biłgorajskiego Betlejem, mieszczącego się na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury, gdzie złożyli swoje dary i pokłonili się Nowonarodzonemu Zbawicielowi. Pokłon złożył Król Afryki Baltazar, Król Europy Kacper i Król Azji Melchior: „Panie Boże, stworzyłeś raz niebo i ziemię, ręką Twoją wszechmocną i Twoim ramieniem, Tyś rozpostarł niebiosa ziemi nad wodami, Tyś ziemię ubrał w drzewa, ozdobił ziołami. By chwalić Twoje dzieła Stwórco dzieł ogromnych, w darze Jezu przynoszę kadzidła dym wonny. Wdzięczni za dobroć Twoją, za Twój akt stworzenia, wdzięczni za Zbawiciela, szansę odkupienia! Azja pokłon Ci składa i pragnie obiecać, szacunek wśród narodów dla stworzenia wzniecać!”.

Za Mędrcami podążali mieszkańcy Ziemi Biłgorajskiej, na czele z władzami, Wójtem Gminy Biłgoraj i Burmistrzem Miasta. Każdy z uczestników Orszaku miał również na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta. W ten sposób wszyscy mogą się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia Mędrcy, wraz ze swoimi orszakami, po przybyciu do stajenki pokłonili się Dzieciątku Bożemu i złożyli swoje dary. Swoimi refleksjami na temat uczestnictwa w Orszaku podzielił się Andrzej Szatowski, który wcielił się w postać afrykańskiego króla Baltazara: „Dla mnie uczestnictwo w Orszaku to jest świadectwo wiary, zarówno dla mnie, jak i dla całej mojej rodziny to wielki zaszczyt, że możemy wziąć w tym czynny i aktywny udział. Jako król idę oddać pokłon Dzieciąteczku i nie wyobrażam sobie, że mógłbym odmówić wzięcia udziału w Orszaku, jest dla mnie, jako katolika obowiązek i jestem dumny z tego, że udało mi się wziąć udział i zanieść dary Bożej Dziecinie”.

Następnie zostały rozstrzygnięte konkursy i wręczone nagrody w konkursach na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową oraz gwiazdę betlejemską. Orszak zakończył koncert kolęd Zespołu „Kanaan” z parafii pw. Św. Jerzego w Biłgoraju i wspólne śpiewanie Bożej Dziecinie. Dodatkowo do atrakcji Orszaku należała żywa zagródka z kucykami i osiołkiem, a także gorąca grochówka dla każdego uczestnika ufundowana przez Burmistrza Miasta. Było coś dla ciała, coś dla ducha i podczas tego wyjątkowego wydarzenia każdy znalazł coś dla siebie.

Orszak Trzech Króli 2017 podsumowała koordynatorka wydarzenia, Maria Oleszek: „Pomimo bardzo niskich temperatur z wielką radością i entuzjazmem Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami naszego miasta. Baliśmy się, że mróz może przestraszyć Biłgorajan, ale frekwencja dopisała i mieszkańcy nie zawiedli. Było pięknie, było mnóstwo ludzi, radosnych i pogodnych, uśmiechniętych i zadowolonych, wystrojonych w korony. Myślę, że Orszak jak najbardziej się udał, wszyscy byli zadowoleni, a my już od jutra rozpoczynamy przygotowania do kolejnego Orszaku w roku 2018, na który już dziś serdecznie wszystkich zapraszam”.

Warto również dodać, że tegoroczny Orszak przypomniał również dramatu mieszkańców Aleppo i wzywał do pomocy potrzebującym, zaś hasło „Pokój i Dobro” nawiązuje do osoby św. Franciszka z Asyżu – średniowiecznego mistyka, prekursora ekologii, który jako pierwszy zwrócił uwagę na potrzebę harmonijnego współistnienia na Ziemi człowieka, roślin i zwierząt, a także twórcy pierwszej szopki. Z kolei scenariusz Orszaku czerpie z przesłania papieża Franciszka, który w encyklice „Laudato si” zwraca uwagę na piękno stworzenia, wzywa do ochrony przyrody, jako dziedzictwa, które mamy przekazywać następnym pokoleniom. Warto, jeszcze w tym świątecznym okresie brać przykład z Trzech Króli którzy  „Przed Maryją stają społem, niosą Panu dary. Przed Jezusem biją czołem, składają ofiary. Trzykroć szczęśliwi królowie, któż wam nie zazdrości? Cóż my damy, kto nam powie, pałając z miłości?”.

GALERIA

Poprawiony: wtorek, 24 stycznia 2017 08:25