Dożynki gminno-parafialne w Dereźni PDF Drukuj Email
poniedziałek, 03 października 2016 07:18

Dożynki to wielowiekowa polska tradycja, która na stałe wrosła w klimat polskiej wsi i pracy rolników.

 

„Serdecznie witam wszystkich na Dożynkach Gminno - Parafialnych w Dereźni. Zebraliśmy się, by cieszyć się pomyślnym zakończeniem żniw. "Z tysięcy pól, snopów niemało, z wytrwałości wspólnej dziś tu uwity, dłońmi waszymi wspólnej pracy plon - dożynkowy wieniec. Wieniec z kłosów owsa, żyta i pszenicy, przeplatany babim latem, niesie wieść, po wszystkich polach zakończonego żniwnego lata". Symbolem Święta Plonów są wieńce dożynkowe. Zapraszam do wspólnego świętowania” - mówiła Celina Skromak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, na rozpoczęcie dożynek w Gminie Biłgoraj, które miały miejsce na stadionie w Dereźni.
Zebranych gości oficjalnie powitał Wójt Gminy Biłgoraj, Wiesław Różyński, który dziękował rolnikom za trud i pracę na roli oraz przywiązanie do tradycji: „Witam czcigodnych księży, zaproszonych gości, mieszkańców Dereźni, delegacje wieńcowe, zespoły śpiewacze i starostów dożynek. Obchodzimy dzisiaj święto plonów naszej ziemi. Jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. Dzień radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. W tych pięknych, misternie wykonanych wieńcach dożynkowych kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory, a przede wszystkim ciężka praca i codzienna troska mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do ziemi i narodowej tradycji. Chociaż na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter to zarówno dawniej, jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb. Jesteśmy za to winni wam wdzięczność i szacunek. Dzisiaj mamy okazję wam to okazać, podziękować za wysiłek i zaangażowanie jakie wkładacie w pracę, żeby zebrać plon. Za dary waszych rąk, za owoce waszej mozolnej pracy składam wam wyrazy najwyższego uznania. Drodzy rolnicy, dziękuję za trud i życzę, aby ten dożynkowy chleb stał się symbolem pomyślności wszystkich bez wyjątku mieszkańców naszej Gminy. Życzę zdrowia i pomyślności wszystkim naszym rolnikom, a Państwu, którzy dziś tu gościcie, udanego dożynkowego świętowania” - podkreślał Wójt Różyński.
Wspólnej modlitwie dziękczynnej przewodniczył ks. Witold Batycki - dziekan dekanatu Biłgoraj Południe. Wśród kapłanów obecni byli m. in. ks. Jerzy Kołtun - dziekan Dekanatu Biłgoraj Północ i ks. Józef Bednarski - kapelan rolników i pszczelarzy Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej: „Jak pięknie jest umieć dziękować Panu Bogu. Choć to jest w życiu człowieka najtrudniejsze. My dziś znaleźliśmy odwagę, przychodzimy podziękować za Boże łaski, za dar pogody, za plon ziemi. Wyrazem zewnętrznym naszego podziękowania są wieńce dożynkowe i dożynkowe korony, które są naszym wpisaniem w polską tradycję” - zachęcał ks. Batycki.
Po Mszy świętej starostowie dożynek i przedstawiciele poszczególnych delegacji wieńcowych dzielili się z obecnymi chlebem. Okolicznościowy adres wystosował Wojewoda Lubelski: „Drodzy rolnicy, dożynki to najwłaściwsza okazja, by wyrazić Wam nasza wdzięczność za ciężką całoroczną pracę oraz miłość do ziemi i do ojczystego kraju. Życzę, by nagrodą za Wasz trud był dostatek, społeczny szacunek i świadomość ogromnej wartości Waszej pracy dla całego społeczeństwa. Szczęść Wam Boże” - mówił w imieniu Przemysława Czarnka, sekretarz biura Wojewody Lubelskiego Andrzej Szarlip.
W części artystycznej dożynek zaprezentowała się Orkiestra Dęta z Zaburza, uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu oraz gminne zespoły ludowe.

Joanna Ferens

GALERIA

Poprawiony: poniedziałek, 03 października 2016 07:28