Sanktuarium Diecezjalne Św. Marii Magdaleny PDF Drukuj Email
sobota, 23 lipca 2016 15:15

22 lipca, w dniu odpustu ku czci św. Marii Magdaleny, nasz kościół parafialny, dekretem ks. Biskupa Mariana Rojka został podniesiony do rangi Sanktuarium Diecezjalnego. WIĘCEJ...

 

Jezus rzekł do niej: „Mario!” A ona obróciwszy się powiedziała do Niego po hebrajsku: „Rabbuni!” to znaczy: Nauczycielu! Rzekł do niej Jezus: „Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: "Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego". Poszła Maria Magdalena oznajmiając uczniom: «Widziałam Pana i to mi powiedział”. Apostołka Apostołów, ta której wiele wybaczono, ponieważ bardzo umiłowała, ta, która pierwsza zobaczyła Zmartwychwstałego Pana, a także szczególna orędowniczka Ziemi Biłgorajskiej – św. Maria Magdalena, która patronuje również parafii w Puszczy Solskiej, w Biłgoraju.

PIERWSZY DZIEŃ UROCZYSTOŚCI

Od Mszy Świętej wieczornej, 21 lipca, w Biłgoraju rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci św. Marii Magdaleny, podczas których 22 lipca kościół parafialny został podniesiony do rangi Sanktuarium Diecezjalnego dekretem pasterza naszej diecezji, ks. Biskupa Mariana Rojka. Jednak zanim to nastąpiło parafianie i goście zgromadzili się na Mszy Świętej za zmarłych parafian, której przewodniczył ks. biskup Mariusz Leszczyński, który w homilii nawoływał do modlitwy o otwartość serca i sumienia: „Trzeba się modlić o nowe oczy i o nowe uszy, aby słyszeć to, co mówi Jezus, by słyszeć to, co mówi Jego Kościół, by słyszeć to, co mówi serce i sumienie, by słyszeć to, co mówią nam nasi bliscy zmarli, których za chwilę odwiedzimy, by usłyszeć to, co nam mówi nasza Patronka, Św. Maria Magdalena”.  Ponadto ks. Biskup odniósł się do kultu św. Marii Magdaleny żywego na Ziemi Biłgorajskiej i apelował o jego gruntowne odnowienie i umocnienie. Dawał także świętą za przykład osoby, która bezgranicznie ukochała Jezusa i Mu zawierzyła. Mówił także o przykładzie jej życia i nawróceniu, które spowodowało spotkanie na jej drodze Chrystusa. Po Mszy Świętej wierni przeszli w procesji na cmentarz parafialny, gdzie pod przewodnictwem ks. Biskupa modlono się o życie wieczne dla zmarłych parafian.

ŚLADAMI PATRONKI

Główne uroczystości odpustowe rozpoczęły się od przejścia z kościoła parafialnego do kapliczki – miejsca objawień św. Marii Magdaleny, specjalnie na tę okazję został również zamknięty ruch uliczny. W liturgię uroczystości wprowadził o. Sławomir Zieliński, franciszkanin, który prowadził również trzydniowe rekolekcje poprzedzające te wyjątkowe chwile: „Dzień dzisiejszy wpisze się historię tego lokalnego Kościoła, wpisze się w historię wiary każdego z nas, gdyż Sanktuarium to miejsce święte, to miejsce, gdzie świętość będziemy poznawać i gdzie się jej będziemy uczyć od św. Marii Magdaleny, która będzie prowadzić nas do Zmartwychwstałego Chrystusa”.
Następnie głos zabrał proboszcz parafii , a także już kustosz Sanktuarium Św. Marii Magdaleny, ks. dziekan Witold Batycki: „Dzisiejsza uroczystość nadania kościołowi parafialnemu w Puszczy Solskiej godności Sanktuarium Diecezjalnego jest dla nas kapłanów, parafian, mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej wielką radością oraz potwierdzeniem tego, że to miejsce zostało wskazane i wybrane przez samego Boga, a św. Maria Magdalena jako naoczny świadek Męki Chrystusa na krzyżu, a później zwiastunka tej radosnej nowiny od wieków została przeznaczona przez samego Boga na patronkę i orędowniczkę Biłgoraja. Jesteśmy i stoimy w miejscu, gdzie za wstawiennictwem Świętej dokonało się wiele cudów potwierdzonych notarialnie. Jest to jedyne miejsce w świecie, gdzie dokonało się objawienie św. Marii Magdaleny. Dziś znów stajemy przy jej kapliczce, by sprawować Ofiarę Eucharystyczną. Naszą radość z podniesienia miejscowej świątyni do godności Sanktuarium Diecezjalnego przychodzi nam przeżywać w rocznicę 400-lecia objawień świętej w tym miejscu, w Roku Miłosierdzia i w 1050. rocznicę przyjęcia przez Polskę chrztu oraz w czasie Światowych Dni Młodzieży. Do tej kumulacji ważnych rocznic i zdarzeń należy dodać fakt, że od tego roku, decyzją ojca świętego Franciszka, liturgiczne wspomnienie św. Marii Magdaleny zostało podniesione do rangi święta. Odczytujemy to jako kolejny znak dany nam od Boga. Cieszę się, że tak licznie się tu gromadzimy i razem możemy się modlić. Witam wszystkich i dziękuję za obecność i manifestację wiary” – mówił kustosz Sanktuarium.

DEKRET USTANAWIAJĄCY SANKTUARIUM

Najważniejszym i kulminacyjnym punktem odpustu było uroczyste odczytanie dekretu, w którym Ksiądz Biskup ustanowił kościół parafialny Diecezjalnym Sanktuarium Św. Marii Magdaleny. Dekret odczytał kanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. Michał Maciołek: "Uznając szczególne znaczenie tej świątyni i rozwiniętego przy niej duszpasterstwa, dla rozwoju i umocnienia wiary w Boga Miłosiernego oraz miłości do Kościoła Chrystusowego, jak też podkreślając, że jest to jedyne odnotowane historycznie miejsce w Polsce, a być może i w świecie, w którym objawiła się św. Maria Magdalena, niniejszym zgodnie z przepisem kanonu 1230 Kodeksu Prawa Kanonicznego USTANAWIAM Sanktuarium Św. Marii Magdaleny w kościele parafialnym św. Magdaleny w Biłgoraju. Sanktuarium to jako szczególne miejsce kultu i doświadczenia Bożych łask otrzymuje przywilej uzyskania odpustu zupełnego przez wiernych, którzy nawiedzając do święte miejsce odmówią pobożnie „Ojcze nasz” i „Wierzę” w następujących dniach: w uroczystość tytularną czyli 22 lipca, a także raz w roku, w dzień dowolnie wybrany przez każdego wiernego przybywającego do Sanktuarium oraz ilekroć biorą udział w pielgrzymkach organizowanych grupowo”.
Po odczytaniu dekretu ks. Biskup Marian Rojek i ks. Biskup Senior Jan Śrutwa poświęcili obraz zatytułowany „Rabbuni!”, będący pamiątką tej uroczystości, a następnie chór parafialny „Cantate Deo” pod kierownictwem organisty, Ireneusza Pietrzniaka odśpiewał wyjątkowy i podniosły Akatyst do Św. Marii Magdaleny.

SŁOWO PASTERZA

Uroczystościom przewodniczył pasterz naszej diecezji, ks. biskup Marian Rojek, który odprawił sumę odpustową i wygłosił Słowo Boże. W okolicznościowej homilii podkreślał, jak ważny jest to dzień dla całej wspólnoty parafialnej, ale również dla całej diecezji:
Ponadto ks. Biskup pokazywał św. Marię Magdalenę jako wzór szczerego nawrócenia i prawdziwej miłości do Chrystusa: „Święta Maria Magdalena chce byśmy na Jej wzór rozmiłowali się w naszym Panu i Bogu, a ponieważ miłość oczekuje od  każdego z nas czystości, szlachetności myśli pragnień serca, życia i postawy, dlatego chciejmy na nowo zanurzyć siebie w nieskończonym Bożym Miłosierdziu, abyśmy na wzór św. Marii Magdaleny zostali oczyszczeni, uświęceni i uzdatnieni do modlitwy. Warto Tu na nią spojrzeć jako na nosicielkę nadziei przed i po Zmartwychwstaniu. To ona przynależy do najważniejszych świadków Jezusa Chrystusa. Św. Maria Magdalena to poświadczycielka Chrystusa, jest ona w swojej postawie przekonująca, wyrazista, pociągająca za sobą, jej klarowność, jej zaufanie i całkowite oddana obecność, odwaga, wytrwałość, a także wiara. To wszystko i jeszcze więcej porywa nas do dawania naszego świadectwa o Chrystusie. Tej wiary można się właśnie w tym miejscu od niej uczyć. Maria Magdalena mówi do każdego z nas z tego jej sanktuarium, tu w naszej zamojsko-lubaczowskiej diecezji: „Nie smuć się! Nie poddawaj się bezsilności! Chrystusowa łaska jest z Tobą i cię ochroni, mówię wam z radością i przekonaniem o tym, bo sama widziałam, sama spotkałam Zmartwychwstałego Pana i On mi to powiedział!. Dlatego nie lękajcie się, lecz w każdym położeniu za wszystko wychwalajcie Boga i Jemu za wszystko dziękujcie na wzór św. Marii Magdaleny” – podkreślał Ksiądz Biskup.

DZIĘKCZYNIENIE WIERNYCH ZA DAR SANKTUARIUM

W uroczystościach uczestniczyło ponad 50 kapłanów z naszej diecezji, w tym dwóch biskupów, licznie zgromadzona służba liturgiczna, dzieci i młodzież, chór, orkiestra dęta, przedstawiciele władz samorządowych, miejscowi parafianie oraz pielgrzymi, którzy do biłgorajskiego sanktuarium Apostołki Apostołów - jak tradycja zwykła określać św. Marię Magdalenę - przybyli z naszego Regionu. Na zakończenie wierni przeszli z powrotem na plac kościelny i w uroczystej procesji składali Bogu dziękczynienie za ten wielki dar, jakim jest Sanktuarium Diecezjalne.
Uroczystości odpustowe trwały do późnych godzin nocnych. Po południu, już w Sanktuarium św. Marii Magdaleny z koncertem muzyki sakralnej wystąpił Chór Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Bezpośrednio po nim miała miejsce Msza Święta zbiorowa, której przewodniczył Ks. Biskup Senior Jan Śrutwa, który również podkreślał wyjątkowość tego dnia: „Właśnie dzięki takim jak św. Maria Magdalena mamy takie radosne chwile, jak ta dzisiejsza. To właśnie  z racji odpustu tej Świętej mamy dzień pełny wydarzeń i pięknych, radosnych i historycznych chwil. Bierzmy z niej przykład i nie zapominajmy też o naszej państwowości, o początkach naszej wiary sprzed 1050 laty, a św. Maria Magdalena niech będzie nam orędowniczką w budowaniu wiary i ojczyzny”.
Po Eucharystii o. Sławomir Zieliński poprowadził nowennę do św. Marii Magdaleny, zaś późnym wieczorem odbył się Wieczór Chwały i Uwielbienia, podczas którego posługę muzyczną pełnił Zespół „Razem za Jezusem”.

Joanna Ferens


GALERIA 1


GALERIA 2

Poprawiony: sobota, 23 lipca 2016 15:21