Uroczystości odpustowe ku czci św. Marii Magdaleny PDF Drukuj Email
czwartek, 21 lipca 2016 21:38

Od Mszy Świętej wieczornej (21.07) w Biłgoraju rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci św. Marii Magdaleny, podczas których już 22.07 kościół parafialny zostanie podniesiony do rangi sanktuarium diecezjalnego dekretem pasterza naszej diecezji, ks. Biskupa Mariana Rojka. Jednak zanim to nastąpi parafianie i goście zgromadzili się na Mszy Świętej za zmarłych parafian, której przewodniczył ks. biskup Mariusz Leszczyński.

Proboszcz parafii, ks. dziekan Witold Batycki już na wstępie przypominał początki parafii: „Dzisiaj niejako sięgamy do początków, bo myślą wracamy do tych, którzy tutaj pracowali od wieków. Wracamy do ojca Seweryna,  franciszkanina, który przybył tutaj jako pierwszy, później wielu franciszkanów, którzy głosili Słowo Boże i na tym wzgórzu św. Marii Magdaleny są pochowani. Po tej Mszy Świętej, którą sprawujemy w intencji zmarłych parafian, tutaj od grobów franciszkanów udamy się do grobów naszych przodków, aby modlić o miłosierdzie Boże dla nich”.

 


W homilii Ks. Biskup nawoływał do modlitwy o otwartość serca i sumienia: „Trzeba się modlić o nowe oczy i o nowe uszy, aby słyszeć to, co mówi Jezus, by słyszeć to, co mówi Jego Kościół, by słyszeć to, co mówi serce i sumienie, by słyszeć to, co mówią nam nasi bliscy zmarli, których za chwilę odwiedzimy, by usłyszeć to, co nam mówi nasza Patronka, Św. Maria Magdalena”.


Uroczystości odpustowe zostały poprzedzone trzydniowymi rekolekcjami i nowenną do Św. Marii Magdaleny, które prowadził franciszkanin ze Lwowa, o. Sławomir Zieliński. Na zakończenie wyrażał on swoją wdzięczność parafianom i podkreślał, że jest to wielkie szczęście być właśnie w tym cudownym miejscu: „Dziękuję za wszelkie dobro nie po raz pierwszy tutaj z waszej ręki otrzymane, a błogosławieństwo Księdza Biskupa niech będzie umocnieniem dla każdego z nas na tej drodze kroczenia śladami św. Marii Magdaleny, która olśniona miłosierdziem została, zachwyciła się Słowem Bożym i która stanęła na Golgocie pod krzyżem, po to, aby cieszyć się ze spotkania ze Zmartwychwstałym Panem. Oto droga twoja i moja na najbliższy czas, droga, na której ślady zostawiła św. Maria Magdalena”.


Po Mszy Świętej wierni przeszli w procesji na cmentarz parafialny, gdzie pod przewodnictwem ks. Biskupa modlono się o życie wieczne dla zmarłych parafian.

Joanna Ferens

GALERIA

Poprawiony: czwartek, 21 lipca 2016 21:42