Obchody 400-lecia objawień św. Marii Magdaleny w Biłgoraju na antenie Telewizji Trwam i Radia Maryja PDF Drukuj Email
poniedziałek, 02 maja 2016 20:21

2 maja w naszej parafii odbyły się obchody 400-lecia objawień św. Marii Magdaleny w Puszczy Solskiej. Uroczystość została uświetniona transmisją na żywo w Radiu Maryja i Telewizji Trwam, które zostały zaproszone do Biłgoraja przez proboszcza ks. Witolda Batyckiego oraz Koło Przyjaciół Radia Maryja działające przy parafii.

 

Wszystkich zebranych w świątyni powitał wikariusz parafii św. Marii Magdaleny, ks. Adam Malinowski: „Gromadzimy się dzisiaj w cudownym miejscu. To właśnie tutaj 400 lat temu objawiła się św. Maria Magdalena, dlatego wzgórze, na którym się znajdujemy to miejsce wyjątkowe w naszej okolicy, ale i w naszej ojczyźnie. Bardzo się cieszę, że mogę powitać wszystkich miłych gości zaproszonych na to spotkanie Rodziny Radia Maryja. Niech to będzie też okazja do modlitwy w intencji Ojczyzny, aby silna Bogiem rozwijała się w pomyślności i dobrobycie. Mam też nadzieję, że to spotkanie będzie również wielką duchową ucztą i umocni naszą wiarę”.


Na początku uroczystości odbył się spektakl zatytułowany „Łaska spłynęła na nas…Cuda za wstawiennictwem św. Marii Magdaleny”, przygotowany przez uczniów i nauczycieli Katolickiego Liceum im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju. Następnie ks. proboszcz Witold Batycki przytoczył historię parafii, w której podkreślał znaczenie objawień Świętej i wymieniał poszczególne fakty historyczne sprzed 400 lat: „Cieszymy się z faktu, że jest to jedyne odnotowane miejsce objawień św. Marii Magdaleny w Polsce, a prawdopodobnie nawet i w świecie. Jak czytamy w kronikach, jest to miejsce wyjątkowo wybrane i upodobane przez samego Boga, wytknięte palcem Jego wszechmocnej ręki na skarbnicę łask dla wiernego ludu. Według kroniki klasztornej, wszystko zaczęło się w 1603 roku od usłyszenia dźwięku dwóch dzwonów przez pastuszków. Odtąd okoliczna ludność zaczęła nawiedzać to miejsce, ale na dalsze cuda trzeba było jeszcze poczekać. Dopiero w 1615 roku, mieszkaniec pobliskiej Soli zobaczył tajemniczą Panią i usłyszał orędzie: „Człowiecze! Opowiedz o tym świętym miejscu, aby miano je we czci i by oddawano tu chwałę Bogu i św. Marii Magdalenie”. Wówczas zarządca Soli wystawił wraz z mieszkańcami w tym miejscu krzyż, zaś nieco później, pustelnik Wojciech wzniósł tutaj pierwszą kaplicę. Tak rozpoczął się kultu Świętej, połączony z cudami i spływającymi na wiernych łaskami, z małą kapliczką, w której znajduje się cudowny obraz św. Marii Magdaleny oraz studnia z cudowną wodą ze źródła, które wybiło w miejscu objawienia Świętej.


Głównym uroczystościom przewodniczył, sprawował Eucharystię i wygłosił Słowo Boże, Jego Ekscelencja ks. Biskup prof. dr hab. Jan Śrutwa. W homilii podkreślał znaczenie miłości do Ojczyzny oraz wartość objawień św. Marii Magdaleny dla biłgorajskiej ziemi: „Dziś przeczytana Ewangelia przypomina nam, że ciągle jeszcze trwamy w okresie Zmartwychwstania Pańskiego. Znajdujemy w niej osobę św. Marii Magdaleny, która po śmierci Chrystusa na krzyżu przychodzi do Jego grobu, a gdy grób zastaje pusty szuka Pana. To jej objawia się Zmartwychwstały, a ona stała się zwiastunką Chrystusa. W tym roku wspominamy 1050-lecie chrztu Polski, a w związku z tym osobę księcia Mieszka I i Dobrawy oraz wszystkich Polaków, którzy zaprosili do Polski Chrystusa, i jak przypominał święty Jan Paweł II także Matkę Bożą - Królową Polski. Także św. Maria Magdalena otrzymała "zaproszenie" do naszej Ojczyzny. To ona w sposób szczególny wyróżniła Ziemię Biłgorajską i ją pokochała, a w objawieniach w sposób szczególny uświęciła. Nauczyła ona tutejszy lud miłowania tej Ziemi, więc za Marią Konopnicką powtarzamy "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród! Nie damy pogrześć mowy. Polski my naród, polski lud, królewski szczep Piastowy".


Do zgromadzonych w świątyni wiernych przemówił telefonicznie ojciec Tadeusz Rydzyk, założyciel rozgłośni. Dyrektor Radia Maryja dziękował za modlitewne zgromadzenie i chwalił pobożność mieszkańców Biłgoraja. Dziękował również biskupowi Janowi Śrutwie i proboszczowi Witoldowi Batyckiemu za goszczenie Rodziny Radia Maryja w kościele parafialnym św. Marii Magdaleny. Za gościnę w parafii i wspólną modlitwę dziękował redemptorysta, o. Dariusz Drążek: „Bóg wam zapłać za wszelkie dobro, bez was by tego nie było. Już św. Maksymilian Kolbe mówił, że można wybudować wiele kościołów, ale jeżeli nie będziemy mieli dzisiejszych ambon w postaci mediów to te kościoły prędzej czy później staną się puste. Bo właśnie w mediach toczy się ewangelizacja albo antyewangelizacja. A musimy pamiętać, że Dom Boży to nasz jedyny i prawdziwy dom”.


Na zakończenie spotkania z Radiem Maryja i Telewizją Trwam odbyły się nocne „Rozmowy niedokończone”, w których wzięli udział: ks. Witold Batycki, ks. prof. Tadeusz Guz, prezes PTTK i regionalista Marian Kurzyna i członek Koła i Biura Radia Maryja w Biłgoraju, Stanisław Schodziński. Podczas „Rozmów…” dyskutowano o 400-leciu objawień św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.


Momentem kulminacyjnym obchodów 400-lecia objawień św. Marii Magdaleny będzie nadanie kościołowi parafii św. Marii Magdaleny, dekretem Biskupa diecezji zamojsko-lubaczowskiej, statusu Sanktuarium ku czci tej wielkiej Patronki: „Już dziś Księdzu Biskupowi dziękuję, że przychylił się do naszej prośby. Pragniemy, aby przyczyniało się to do wzrostu pobożności i kultu Świętej i już dziś wszystkich na to wydarzenie serdecznie zapraszam” – podkreślał proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, ks. Witold Batycki.GALERIA ZDJĘĆ

 

Joanna Ferens

Poprawiony: poniedziałek, 02 maja 2016 20:27