Międzywojewódzki Konkurs „1050 LAT CHRZEŚCIJAŃSTWA W POLSCE” PDF Drukuj Email
poniedziałek, 02 maja 2016 20:16

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju, w partnerstwie z Wydziałem Duszpasterstwa Ogólnego oraz z Wydziałem Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Zamościu, w związku z przypadającą w 2016 roku 1050 rocznicą Chrztu Polski, zorganizowało międzywojewódzki konkurs, w którym wzięli udział uczniowie z pięćdziesięciu siedmiu gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa lubelskiego i podkarpackiego.

 

Honorowy patronat nad konkursem objęli: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup dr Marian Rojek, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Mirosław Piotrowski, Poseł na Sejm RP Genowefa Tokarska, Poseł na Sejm RP Agata Borowiec, Poseł na Sejm RP Piotr Olszówka, Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, Lubelski Kurator Oświaty, Starosta Biłgorajski i Kierownik LSCDN w Zamościu Bogdan Leszczuk.

Celem konkursu jest uczczenie ważnej dla Polaków rocznicy, budowanie wrażliwości historycznej i religijnej, pogłębienie wiedzy o początkach chrześcijaństwa i państwa polskiego oraz podjęcie refleksji nad wpływem chrześcijaństwa na życie Polaków.

Finał konkursu odbył się dnia 25 kwietnia 2016 roku, zaś w murach Katolickiego Liceum pojawiło się wielu młodych ludzi, pełnych pasji, wiedzy historycznej, a także talentu literackiego i plastycznego. Gościem honorowym uroczystości był ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, ks. Biskup Marian Rojek. Konkurs został przeprowadzony w trzech dziedzinach: test wiedzy, plastyczny i literacki. W konkursie wiedzy, na stronie internetowej KLO, został zamieszczony „bank” 1050 pytań, spośród których wylosowanych zostało pięćdziesiąt, na które w teście pisemnym odpowiadali uczestnicy zgłoszeni do konkursu. W kategorii literackiej nadsyłano prace pisemne na temat: „Sacrum we mnie i wokół mnie”, zaś w kategorii plastycznej młodzież malowała prace plastyczne na temat: „Znaki chrześcijaństwa wpisane w pejzaż”.

Kolejnym punktem programu był spektakl zatytułowany „Łaska spłynęła na nas…Cuda za wstawiennictwem św. Marii Magdaleny”, przygotowany przez uczniów i nauczycieli Katolickiego Liceum, według scenariusza nauczyciela języka polskiego w KLO, Ewy Byry. Spektakl jest również jednym z elementów przygotowujących Biłgoraj do obchodów 400-lecia objawień św. Marii Magdaleny w Puszczy Solskiej, którego kulminacyjnym punktem będzie nadanie kościołowi parafii św. Marii Magdaleny, dekretem Biskupa diecezji zamojsko-lubaczowskiej, statusu Sanktuarium ku czci tej wielkiej Patronki: „400 lat temu dwóch pastuszków z Soli usłyszało bicie dzwonów i zobaczyło Panią, która powiedziała, że jest św. Marią Magdaleną i chce, aby tutaj oddawano cześć Bogu oraz nawoływała do pokuty i modlitwy, a także prosiła o kaplicę, zaś na miejscu objawienia wybiło źródło z cudowną wodą. Dlatego dzisiejszy spektakl jest niejako zapowiedzią wydarzeń, które będą miały miejsce 22 lipca, kiedy to zostanie odczytany dekret związany z ustanowieniem naszej parafii Sanktuarium św. Marii Magdaleny, za co już dziś Księdzu Biskupowi dziękuję, że przychylił się do naszej prośby. Pragniemy, aby przyczyniało się to do wzrostu pobożności i kultu Świętej i już dziś wszystkich na to wydarzenie serdecznie zapraszam” – dziękował dyrektor Katolickiego Liceum i proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, ks. Witold Batycki.

Ksiądz Biskup w krótkim słowie skierowanym do wszystkich uczestników konkursu zwrócił uwagę na dwa aspekty, w sensie duchowym związane z przeżyciem i treściami jubileuszowych obchodów Chrztu Polski: „Rocznica przyjęcia chrześcijaństwa przez nasz naród wypada w charakterystycznym czasie – Roku Miłosierdzia Bożego. I na ten czas zostało przygotowane specjalne logo, na którym widzimy znak Chrystusa, który dźwiga człowieka. Chcę zwrócić uwagę na dwa znaki. Mamy tu dwie postacie – Chrystusa i Adama, wobec tego powinno być cztery ludzkie oczy. Jednak kiedy przyjrzeć się dokładniej, można zauważyć, że tych oczu jest trzy, ponieważ jedno oko Adama jest wspólne z okiem Chrystusa. Podpowiada nam to bardzo głęboką myśl tajemnicy chrztu świętego, bo to w chrzcie stajemy się tak bliscy Chrystusowi, że patrzymy Jego wzrokiem, nasze oczy łączą się z Jego oczami. Ale jest i druga prawda. Że Chrystus patrzy naszymi oczami. My dostrzegamy sprawy Boże, a Chrystus widzi nasze trudy, nasze boleści, słabości, krzyże, nasze doświadczenia indywidualne, osobiste, historyczne i narodowe. Druga kwestia to usta, które są blisko siebie i nie chodzi tu tylko o bliskość pocałunku ludzkiego. Trzeba patrzeć na to w aspekcie stworzenia – to jest tchnienie Boga, który daje życie człowiekowi

Wśród laureatów testu wiedzy, zarówno po części pisemnej, jak i ustnej, w której najlepsi odpowiadali na pytania ułożone przez Dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, Dorotę Skakuj, znaleźli się: I miejsce – Aleksandra Bełz, Powiatowe Gimnazjum w Biłgoraju; II miejsce – Krzysztof Godzina, Gimnazjum nr 2 w Opolu Lubelskim, III miejsce – Agnieszka Szadkowska, Publiczne Gimnazjum w Szyszkowie; IV miejsce – Aleksandra Pintal, Gimnazjum w Krzeszowie i V miejsce – Patrycja Pietrykowska, Zespół Szkół w Żółtańcach. Z kolei w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyli: I miejsce – Agata Wnuk, Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju; II miejsce – Monika Mazurek, Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju; III miejsce – Grzegorz Kurowski, Katolickie Liceum im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju; IV miejsce „ex aequo” – Klaudia Mazgal, Katolickie Liceum im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju i Michał Parafiński, ZDZ w Białej Podlaskiej.

Ksiądz Biskup Marian Rojek, podsumowując wydarzenie stwierdził, że zarówno wszystkim uczestnikom, jak i ich opiekunom należy się wielki szacunek za wkład pracy włożony w przygotowanie do konkursu: „Uczestnictwo w tym konkursie pokazuje, że zakres wiedzy jest bardzo wymagający. Rzeczywiście to są szczegóły, których my na co dzień zwyczajnie nie wiemy, dlatego była potrzeba szczegółowego przygotowania historycznego. Przeglądając te 1050 pytań muszę przyznać, że w nad wieloma z nich musiałem się głęboko zastanowić. Mnogość faktów, szczegółów i wydarzeń historycznych pokazuje wysoki poziom merytoryczny tych pytań, a jednocześnie to, jaką wiedzę i erudycję muszą posiadać ci młodzi uczestnicy konkursu. I napawa to radością, dumą i pięknym optymizmem, że mimo obcinania historii i umniejszania jej rangi, taki konkurs pokazuje, że młodzież interesuje się historią, nią żyje i ma wielki zakres wiadomości z tej dziedziny. Widać tu również wielki wkład nauczycieli, wychowawców, katechetów, kapłanów i rodziców, którzy mobilizują młodzież do tego, by się nie poddawały w czasie różnych kryzysów czy wątpliwości, jednocześnie wspierają swoich wychowanków dając im siłę, nadzieję i otuchę”.


GALERIA ZDJĘĆ

 

Joanna Ferens

Poprawiony: poniedziałek, 02 maja 2016 20:29