Uroczystość Wszystkich Świętych PDF Drukuj Email
poniedziałek, 02 listopada 2015 07:48

Obchodzimy dzisiaj uroczystość Wszystkich Świętych - wszystkich tych, którzy swoim życiem zasłużyli na chwałę nieba i oglądanie Boga twarzą w twarz. Uroczystą Mszę św. o godz. 13:00, połączoną z procesją na cmentarz odprawił ks. Dziekan Witold Batycki wraz z ks. Rodakiem Józefem Dziduchem i ks. Józefem Bednarskim, proboszczem parafii w Dąbrowicy.

„Bóg objawia się człowiekowi jako święty, jako źródło wszelkiej świętości. Pismo Święte pokazując nam Boga pokazuje nam Jego potęgę, doskonałość, wielką miłość, Jego majestat. W Księdze Rodzaju z kolei czytamy, że Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo. Człowiek na być do Boga podobny poprzez akt rozumu, poprzez posiadaną wolną wolę i poprzez duszę nieśmiertelną. Jednakże najbardziej człowiek ma być podobny do Boga poprzez to jego osobiste dążenie do świętości. Każdy, kto w Nim pokłada nadzieję, uświęca się, podobnie jak On jest święty. Te słowa dzisiaj, kiedy przeżywamy Uroczystość Wszystkich Świętych Pańskich nabierają wyjątkowego znaczenia. To taki szczególny dzień, kiedy Kościół ukazuje nam zastępy wszystkich zbawionych, tych, którzy osiągnęli już palmę świętości, tych, którzy po zakończeniu ziemskiego życia odnaleźli swoje zbawienie w Bogu - mówił dziś na kazaniu ks. Krzysztof Górniak.


W dniu Wszystkich Świętych Kościół raduje się z faktu, iż bardzo wielu naszych zmarłych dostąpiło już zbawienia i przebywa u Boga w niebie. Radujemy się z wielkiej rzeszy świętych, o których pamięć wśród ludzi nieraz zaginęła. Świętych zarówno znanych, jak i anonimowych, dawnych, jak i współczesnych. Święto bardzo radosne - patrzymy na świętych, aby brać z nich przykład, aby wzorować się, szukać w nich świętości dla siebie. Dzień Wszystkich Świętych przypomina prawdę o powszechnym powołaniu do świętości, gdyż każdy z nas nosi w sobie to powołanie do bycia świętym, jednak tylko od nas zależy czy nim zostaniemy.

JF