Maturzyści u Jasnogórskiej Matki PDF Drukuj Email
niedziela, 01 listopada 2015 05:43

24 października maturzyści z diecezji zamojsko-lubaczowskiej zgromadzili się na Jasnej Górze, aby wziąć udział w XXIV Pielgrzymce Maturzystów, która w tym roku odbyła się pod hasłem „Błogosławieni czystego serca”. Do wzięcia udziału w tym wydarzeniu zachęcał Pasterz naszej diecezji, ks. Biskup Marian Rojek: „Pojawiamy się przed obliczem Matki Bożej Częstochowskiej jako wspólnota młodych wiernych, którzy w roku szkolnym 2015/2016 przystąpią do finalnego egzaminu dojrzałości nazywanego maturą. Razem z Wami są dzisiaj tutaj także nauczyciele, wychowawcy, kapłani, siostry zakonne oraz katecheci świeccy. Dobrze, że są pośród także i rodzice, niektórzy fizycznie obecni, inni duchowo, ale zawsze w modlitwie i codziennym zatroskaniu”.

Maturzyści zgromadzili się na Jasnej Górze, aby prosić Boga i Jego Matkę o wstawiennictwo na maturze oraz o dobre wybory w dorosłym życiu dotyczące studiów, pracy czy wyboru stanu duchownego czy małżeństwa. Pielgrzymkę rozpoczęła uroczysta Eucharystia w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Biskup Mariusz Leszczyński, który wielokrotnie podkreślał swoją łączność z młodymi ludźmi, którzy już za niespełna pół roku staną przed pierwszymi poważnymi wyborami i wyzwaniami w swoim życiu.

W dalszej części maturzyści uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, a następnie zgromadzili się w kaplicy Cudownego Obrazu, aby modlić się na różańcu połączonym z hymnem ku czci Bogurodzicy zwanym Akatystem oraz odśpiewać wspólnie średniowieczny hymn „Bogurodzica” oraz Apel Jasnogórski, podczas którego ponownie do zebranych zwrócił się ks. Bp Mariusz Leszczyński.

„Pielgrzymka, w której uczestniczysz jest okazją do ogarnięcia refleksją i modlitwą twego życia, które przecież chciałbyś, aby było piękne i szczęśliwe. Nie lękaj się oświetlić je światłem Ewangelii. Zapewne znajdziesz w nim „słabe punkty” – jednak nie wahaj się i powiedz o tym Chrystusowi! Wybrałeś pielgrzymkę, a to oznacza, że wybrałeś Boga, który przez sumienie, Ewangelię i Kościół mówi ci, co masz czynić, aby być szczęśliwym!” – podkreślał na zakończenie Eucharystii ks. Robert Strus, dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego w Zamościu.

W pielgrzymce uczestniczyli również maturzyści z Katolickiego Liceum im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju, którzy przed spotkaniem z Matką na Jasnej Górze wybrali się dzień wcześniej do XIII-wiecznej kopalni soli w Bochni, Łagiewnik i Krakowa.

Maturzystom pozostaje życzyć dużo siły i światła Ducha Świętego, aby zdali egzamin maturalny, dostali się na wymarzone studia, zaś ta pielgrzymka przyniosła im błogosławione owoce nie tylko na czas matur, ale na całe życie.

Joanna Ferens

Poprawiony: niedziela, 01 listopada 2015 05:45