Kurs lektorski dla Liturgicznej Służby Ołtarza PDF Drukuj Email
niedziela, 01 listopada 2015 05:40

24 października w Auli franciszkańskiej przy naszej parafii rozpoczął się kurs lektorski zorganizowany przez diecezjalne Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza. Kurs organizowany jest co dwa lata w szkołach rejonowych i ruszył on w Biłgoraju, Zamościu, Hrubieszowie, Lubaczowie i Tomaszowie Lubelskim. „Ufam, że będzie to piękny czas dla tych młodych chłopców, czas odkrywania ich życiowego powołania i dobrego przygotowania się do posługi lektora w swoich parafiach, aby Słowo Boże przez nich czytane było zrozumiane przez wszystkich, a oni sami też żyli Nim na co dzień” – podkreśla ks. Mateusz Januszewski, Diecezjalny Duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza.

Głównym celem kursu jest zapoznanie ministrantów z funkcją lektora w posłudze liturgicznej oraz poprawienie ich warsztatu pracy jaką jest posługa ministranta na Mszy Świętej. „Chcemy, aby ci młodzi ministranci nauczyli się w poprawny sposób czytać Słowo Boże oraz poznali pod względem teoretycznym, czym jest Biblia oraz jak wygląda pod względem przepisów liturgicznych posługa lektora w zgromadzeniu liturgicznym” – informuje ks. Adrian Borowski, Rejonowy Duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza.  Kurs będzie prowadzony w trzech blokach tematycznych. Po pierwsze będzie to formacja liturgiczna połączona z formacją wewnętrzną; po drugie formacja biblijna, podczas której ministranci dowiedzą się, dlaczego Biblia jest tak ważną Księgą oraz umiejętność prawidłowego wypowiadania się czyli zajęcia z emisji głosu, fonetyczne i logopedyczne. Organizatorzy w ramach kursu przewidują siedem spotkań z ministrantami w roku szkolnym 2015/2016.

W kursie biorą udział ministranci od I klasy gimnazjum, a na pierwszym spotkaniu w Biłgoraju zgromadziło się ich ponad pięćdziesięciu.

Joanna Ferens

Poprawiony: niedziela, 01 listopada 2015 05:45