Odpust ku czci MB Różańcowej i św. Franciszka PDF Drukuj Email
niedziela, 04 października 2015 17:07

4 października, w naszej parafii miały miejsce dwie uroczystości odpustowe: ku czci św. Franciszka, którego wspomnienie przypada na 4 października oraz Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, przypadający na pierwszą niedzielę października.

Uroczystą sumę odpustową odprawił i Słowo Boże wygłosił ojciec misjonarz ze Lwowa, Sławomir Zieliński, w którym wielokrotnie nawiązywał do odbywającego się w chwili obecnej w Rzymie Synodu Rodziny: „Myśl o rodzinie była zawsze tą myślą, o której słyszymy z ust św. Marka Ewangelisty: „Co Bóg złączył człowiek niech nie rozdziela”. I niech nikomu nie przychodzi na myśl zmienić tych słów, bo nikt z nas nie jest ani Bogiem, ani Synem Bożym. Ale każdy z nas ma jeden cel – to zbawienie. To przejście przez życie dobrze czyniąc, zostawiając dobre ślady, aby chwalili nasze dobre czyny, a chwaląc dobre czyny wielbili Boga, za wielkie rzeczy, które nam uczynił i które zobaczył świat”. Następnie odbyła się uroczysta procesja różańcowa do czterech ołtarzy ustawionych wokół świątyni, połączona z modlitwą różańcową ze specjalnymi rozważaniami.

 

Tradycja franciszkańskich odpustów sięga początków XVIII wieku, kiedy to w roku 1644 Tomasz Zamoyski sprowadził do Biłgoraja, a konkretnie do Puszczy Solskiej zakon franciszkanów czarnych z Zamościa. Wybudowano również kościół i drewniany klasztor. W ciągu wielu lat zawirowań dziejowych zabudowania te były wielokrotnie niszczone, chociażby w czasie potopu szwedzkiego. Fundatorką klasztoru murowanego, istniejącego do dzisiaj, była Konstancja z Czartoryskich Zamoyska. Franciszkanie prowadzili działalność duszpasterską i charytatywną, prowadzili działania oświatowe, a także rozwijali szeroko i prężnie bractwa różańcowe. Franciszkanie przebywali na terenie Puszczy Solskiej aż do roku 1864, kiedy to dokonano kasaty zakonu za prowadzoną przez zakonników pomoc dla powstańców styczniowych. Ku ich pamięci na terenie cmentarza franciszkańskiego znajduje się obelisk upamiętniający bohaterskich zakonników, z 46 nazwiskami tych, którzy spoczywają, pochowani pod biłgorajskim klasztorem.

Odpust ku czci św. Franciszka i Najświętszej Maryi Panny Różańcowej gromadzi co roku rzesze wiernych z Biłgoraja i okolic, którzy wciąż pamiętają o tym, co zrobili Franciszkanie dla tych terenów, jak bardzo upowszechnili kult Matki Bożej Różańcowej i jak włączali się w życie mieszkańców na wielu różnorodnych szczeblach życia społecznego i narodowego.

Joanna Ferens

 

GALERIA


Poprawiony: niedziela, 04 października 2015 17:56