Wizytacja kanoniczna PDF Drukuj Email
niedziela, 27 września 2015 14:39

27 września w parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyła się biskupia wizytacja kanoniczna, tradycyjnie przeprowadzana w parafii co pięć lat. Pasterz naszej diecezji, Ks. Biskup Marian Rojek został uroczyście powitany w progach świątyni chlebem i solą przez ks. Dziekana Witolda Batyckiego oraz przedstawicieli Rady Parafialnej.

 

Bardzo serdecznie witamy Ciebie, Ekscelencjo i Ojcze w naszej wspólnocie parafialnej. Zazwyczaj kościoły buduje się tam, gdzie jest potrzeba, gdzie jest pragnienie ludzkie. Ta świątynia i to miejsce zostało w historii wyznaczone przez samego Boga. Chcę wyrazić tą wielką radość z Twojej obecności na tym świętym miejscu i prosić Ciebie, w czasie tego spotkania z nami o modlitwę w naszej intencji i umocnienie swoim pasterskim błogosławieństwem” – mówił ks. Batycki.

Następnie bp Rojek został oficjalnie powitany przez najmłodszych parafian oraz ministrantów. Swoją wdzięczność z racji wizyty Ks. Biskupa wyraziła również młodzież i przedstawiciele Katolickiego Liceum im. Papieża Jana Pawła II oraz grup parafialnych. Księdza Biskupa powitał również Starosta Biłgorajski Marian Tokarski: „Za każdym razem radośnie przeżywamy wizytę Jego Ekscelencji w naszej parafii. Wizyta Biskupa na naszej biłgorajskiej ziemi to wielkie przeżycie duchowe, to wyróżnienie, to umocnienie nas w wierze, dlatego cieszymy się z tej wizyty. Ekscelencjo, dziękuję serdecznie za przybycie, życzę dużo zdrowia i wielu sił i łask Bożych na każdy dzień”.

Głos zabrał również proboszcz parafii, ks. Dziekan Witold Batycki, który złożył ordynariuszowi sprawozdanie z pracy parafii, przedstawiając historię kościoła, wymienił wspólnoty i grupy parafialne, opowiedział o różnorakich remontach, jakie dokonały się w obrębie parafii, a także o problemach, z jakimi boryka się parafia.

Podczas kazania Bp Rojek podkreślał, jak ważne jest w życiu człowieka nie postrzeganie innych poprzez stereotypy społeczne i zaznaczał, że nie wolno ‘szufladkować’ innych ludzi: „To dzisiejsze spotkanie podczas wizytacji kanonicznej zaprasza nas także do tego Chrystusowego popatrzenia na drugiego człowieka. Byśmy umieli go zaakceptować, przyjąć i zmienić siebie, także te kategorie myślenia o nim samym. Jezus Chrystus ciągle nas przyjmuje takimi, jakimi jesteśmy, przez Niego jesteśmy wciąż autentycznie kochani, jesteśmy jedyni i dlatego niech ta nadzieja i pragnienie będzie motywacją do szlachetnego życia”.

W trakcie uroczystej sumy Ks. Biskup dokonał poświęcenia nowych strojów dla ministrantów oraz uroczyście włączył dziewięciu chłopców z I klasy gimnazjum w poczet ministrantów. Udzielił także specjalnego błogosławieństwa kandydatom do bierzmowania. Podczas wizytacji biskup rozmawiał z kapłanami i przedstawicielami grup parafialnych, odwiedził kaplice wyjazdowe, Dom Księży Seniorów, Dom Kombatanta oraz cmentarz parafialny.

Joanna Ferens

 

GALERIA

Poprawiony: niedziela, 27 września 2015 20:28