Dożynki 2015 PDF Drukuj Email
środa, 09 września 2015 16:16

W biłgorajskim kościele pw. św. Marii Magdaleny odbyły się 6 września uroczystości dożynkowe. Mieszkańcy Biłgoraja i okolic dziękowali za tegoroczne plony. Uroczystej sumie przewodniczył dziekan Dekanatu Biłgoraju Południe ks. Witold Batycki.

 

W samo niedzielne południe 6 września br. przed kościołem parafialnym pw. św. Marii Magdaleny zgromadził się dożynkowy korowód, który w asyście uczestników uroczystości wszedł do świątyni. Tutaj zebranych przywitał ks. Witold Batycki. -Witam Starostów, delegacje oraz wszystkich, którzy dziś zgromadzili się przy wieńcach dożynkowych. Chcemy podtrzymywać tę piękną polską tradycję jaką są dożynki. Niech młode pokolenie patrzy i wie skąd sie bierze chleb, że trzeba na każdą jego kromkę ciężko pracować. Niech młodzi się patrzą i uczą, że ten chleb trzeba szanować, bo jak szanowało się będzie chleb, to szanowało się będzie także ludzką pracę, poświęcenie rodziców, pomoc osób życzliwych. Trzeba więc pootrzymywać te niezwykle wymowne tradycje Polskiej Ziemi - podkreślał ksiądz dziekan.

-Zanim z ziarna kłos wystrzeli, by jak morze szumieć w polu, musi dłoń wpierw oddzielić zboże dobre od kąkolu. Wiemy dokładnie ile trzeba ludzkiej troski i starania, by "wyrosła" kromka chleba w ziemi, gdzie zboża garść zasiana. Rozdzielamy pory roku, dni rozdzielać nawet chcemy, życie naszej w Bożych rękach Tobie Panie dziękujemy - mówili w odpowiedzi na powitanie przedstawiciele dożynkowych delegacji. Przed uroczystą Mszą świętą dokonano poświęcenia wieńców i chlebów, odbyła się także część artystyczna. -Niechaj w młynach ziarno płynie, mąka sypie się obficie. Niech chleb pachnie w każdym domu i w dostatku płynie życie - wołali starostowie.

-Swą modlitwa ogarniamy tych wszystkich, którzy w trudnym czasie tegorocznych żniw zbierali plony ziemi, by nie zabrakło nikomu chleba. Naszą modlitewną pamięcią ogarnijmy także tych, których Dobry Bóg powołał już do Siebie, a którzy uczyli nas życia, pracy i odpowiedzialności. Pamiętajmy o naszych rodzicach, dziadkach i ludziach dobrej woli. Dziś dziękujemy za wszelkie dobro, którego wyrazem jest symboliczny bochen chleba - wzywał podczas Mszy św. ksiądz Witold Batycki.


Źródło:http://bilgoraj.com.pl/bilgorajskie-dozynki-u-sw-marii-magdaleny-foto,,4,11,11,1,14276,n.html


GALERIA

Poprawiony: środa, 09 września 2015 16:32