Wakacyjne pielgrzymowanie PDF Drukuj Email
poniedziałek, 31 sierpnia 2015 06:25

Pasją ks. Krzysztofa Antczaka są podróże. Zwiedził wiele krajów, poznając ich zabytki, kulturę, przyrodę. Tą pasją podróżowania, pielgrzymowania i poznawania Ojczyzny „zarażał” parafian wspólnoty pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, gdzie dotychczas pracował. Propozycja wyjazdu do Kotliny Kłodzkiej została przyjęta entuzjastycznie i szybko zebrał się komplet.

 

28 lipca 2015 r. w podróż wyjechało 49 osób z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju i okolic. Opiekę duchową pielgrzymom zapewnił ks. Krzysztof oraz ks. Zbigniew Szalko, proboszcz parafii pw. św. Jacka w Płoskiem. W ciągu trzech dni zwiedzili Jeleniów, Skalne Miasto w Czechach, Kaplicę Czaszek w Czermnej, Szczeliniec Wielki, Kudowę Zdrój. W Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach uczestniczyli we Mszy św., następnie zwiedzili kościół i podziwiali ruchomą szopkę powstałą w XIX wieku.

– Msza św. była również centralnym punktem kolejnego dnia w bazylice św. Anny na Górze św. Anny. Święta Anna to Mamusia Maryi i Babcia Jezusa. Radość nasza była ogromna, bo po Mszy św. mogliśmy ucałować relikwie św. Anny i prosić ją o wstawiennictwo u swojego Wnuczka w naszych intencjach – wspomina Jadwiga Rataj, uczestniczka pielgrzymki.

Pierwsze dwa dni przyniosły wędrówki po Górach Stołowych, Skalnym Mieście w Czechach i wspinaczki na Szczeliniec Wielki, który jest najwyższym szczytem (919 m n.p.m.) Gór Stołowych znajdującym się na terenie Parku Narodowego, największą w Europie górą zbudowaną z niesfałdowanego piaskowca. Szczyt jest uważany za najważniejszą atrakcję Gór Stołowych po stronie polskiej. Ma wygląd wydłużonego stoliwa pociętego szczelinami. Najgłębszą szczeliną jest "Piekło" (30 metrów głębokości). Formy skalne na Szczelińcu przypominają różne postacie i kształty. Pielgrzymi podziwiali piękno polskich i czeskich gór, pełną piersią oddychali świeżym powietrzem, zachwycali się przepiękną panoramą z tarasów widokowych, ale też zmagali się także ze swoimi słabościami. Dzięki wspaniałym przewodnikom  panu Zbyszkowi i panu Tadeuszowi doświadczyli wielkiej radości poznania historii Gór Stołowych.

Trzeciego dnia w Bardzie Śląskim pielgrzymi zwiedzali Sanktuarium Matki Bożej Dolnośląskiej Strażniczki Wiary z łaskami słynącą figurą Madonny Tronującej, pochodzącą z XII w. Modlili się we wspomnianej bazylice św. Anny na Górze św. Anny. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło zwiedzanie opactwa benedyktynów w Tyńcu, gdzie pielgrzymi wysłuchali chorału gregoriańskiego w wykonaniu ojców benedyktynów. Ogromną radość przyniosło spotkanie z ojcem Stanisławem Kycem pochodzącym z Dereźni, miejscowości leżącej w granicach parafii pw. św. Marii Magdaleny, a więc rodakiem, który oprowadzał pielgrzymów po opactwie i jego zabytkach.

Trzy dni pielgrzymowania to doświadczenie spotkania z Bogiem poprzez piękno przyrody, piękno gór, spotkania ze wspaniałymi ludźmi i zwiedzanymi sanktuariami, a przede wszystkim codzienną modlitwę i codzienną Mszę św. Dodatkowym walorem była przepiękna pogoda. Wszystko to stworzyło wspaniałą atmosferę i niewątpliwie zostawiło trwały ślad w pamięci i sercach uczestników pielgrzymki.

– Pielgrzymi składają ks. Krzysztofowi Antczakowi serdeczne podziękowania za zorganizowanie wyprawy w Góry Stołowe, za chwile wzruszeń, za każdą radość, za sprawowane Msze św. w intencji podróżujących i ich rodzin, a na nowej parafii w Grodysławicach życzą błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Najświętszej – dodaje pani Jadwiga.

 

Wspomnienia spisała Maria Szado.

Autorką zdjęć jest uczestniczka wycieczki.

Poprawiony: poniedziałek, 31 sierpnia 2015 06:41