Rekolekcje ministrantów w Górach Świętokrzyskich PDF Drukuj Email
niedziela, 29 czerwca 2014 08:57

Wreszcie koniec roku szkolnego! Zaczynają się wyczekiwane przez wszystkich wakacje. Na to zakończenie semestru chłopcy służący do Mszy św. przy parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju czekali tym bardziej, że w perspektywie tuż przed zakończeniem nauki szkolnej mieli zaplanowany wyjazd w Góry Świętokrzyskie na rekolekcje połączone z wypoczynkiem.

 

Do tego wyjazdu chłopcy przygotowywali się wraz z księdzem Krzysztofem i rodzicami od Wielkiego Postu. W każdą niedzielę rozprowadzali książeczki „Kerygmat”, „Wierzę w Syna Bożego”, „O Mszy św. najprościej”. Pod koniec Wielkiego Postu rodzice i ministranci włączyli się w przygotowania naszej parafii do kanonizacji bł. Jana Pawła II. Sprzedawali „Nowenny do świętego Jana Pawła II”, lampiony wykorzystywane w procesji, obrazy do oprawy z wizerunkiem Jana Pawła II. W dzień kanonizacji parafianie mogli nabywać papieskie kremówki i inne słodkości przygotowane przez rodziców. Tego dnia zorganizowany został również festyn rodzinny pod patronatem rodzin ministranckich połączony z konkursem wiedzy o Papieżu. Uzyskany w ten sposób dochód został w całości przeznaczony na wyjazd ministrantów z naszej parafii na rekolekcje połączone z wypoczynkiem rekreacyjnym w Górach Świętokrzyskich. Termin wyznaczony został na długi weekend rozpoczynający się od Bożego Ciała – 19 czerwca do niedzieli – 22 czerwca.

Ministranci z parafii Św. Marii Magdaleny oraz z kaplic w Woli Dereźniańskiej, Smólsku Małym i Dereźni w liczbie 50 wraz z księdzem i opiekunami wyjechali w czwartek po południu. Miejscem docelowym wyjazdu był Dom Pielgrzyma przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie. Późna pora przyjazdu nie pozwalała tego dnia na zwiedzenie obiektów wchodzących w skład kompleksu, ale wszystkich od razu urzekło piękne otoczenie ze wspaniałą architekturą zieleni; ogrodami różanymi i fontanną.

Piątek rozpoczął się od zwiedzania terenu Sanktuarium, gdzie znajduje się bardzo wiele obiektów, takich jak: kościół sanktuaryjny zbudowany w latach 1983-1984, w którego głównym ołtarzu znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Licheńskiej, Panorama Męki Pańskiej, Panorama Świętokrzyska, mnóstwo kaplic i grot, Droga Krzyżowa i… minizoo. Pani przewodniczka opowiedziała historię powstania sanktuarium i jego niezwykłego założyciela, jakim był ks. Czesław Wala oraz oprowadziła chłopców po Golgocie – 5-kondygnacyjnej 33-metrowej budowli, która jest XII stacją Drogi Krzyżowej upamiętniającą męczeńską ofiarę Polaków dawnych i współczesnych. We wnętrzu Golgoty została zapisana najnowsza historia Polski, historia cierpienia, walk i męczeńskiej śmierci m.in. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Po obejrzeniu najciekawszych miejsc nadeszła pora na Mszę św., którą sprawował ks. Krzysztof w udostępnionej małej kaplicy św. Ojca Pio. Podczas nauki ks. przypominał, że jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry ministrant.

Po obiedzie grupa udała się do Chęcin, aby zwiedzić Jaskinię Raj – jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich, zachwycającą dobrze zachowaną szatą naciekową ze stalaktytami.

Będąc w Górach Świętokrzyskich nie można byłoby pominąć Łysej Góry i tamtejszego sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego – najstarszego polskiego sanktuarium, w którym mieści się klasztor i nowicjat Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. O tym, w jaki sposób i kiedy sanktuarium znalazło się w posiadaniu relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz o cudach uzdrowienia, opowiedział ojciec oblat pochodzący z Zamościa. Chociaż opowieści ojca były bardzo ciekawe, niektórzy chłopcy nie mogli się doczekać, kiedy udadzą się w drogę powrotną do Kałkowa. Tego wieczoru czekał ich mecz z miejscowymi ministrantami. Niestety, chyba zmęczenie po całodziennym zwiedzaniu dało znać o sobie, bo mecz zakończył się porażką ministrantów z Biłgoraja.

Kolejny dzień pobytu w Kałkowie, to przedpołudniowe zajęcia ministrantów z księdzem Krzysztofem. Chłopcy obejrzeli film o Tajemnicy Eucharystii, wysłuchali konferencji, a następnie udali się na Mszę świętą, podczas której wysłuchali nauki specjalnie dla nich przygotowanej przez ks. Krzysztofa. Tego dnia również zaplanowane zostały atrakcje: wyjazd do Kielc do galerii Echo na kręgle i film.

Wiele osób po raz pierwszy miało okazję sprawdzić się na prawdziwym profesjonalnym torze – w jednej z najnowocześniejszych kręgielni w Polsce, dysponującej 12 torami. Chłopcy wyposażeni w specjalne buty i podzieleni na kilkuosobowe grupy mieli do dyspozycji 7 torów. Gra w kręgle jest na pozór prosta i nie wymaga szczególnych zdolności, ale żeby dojść do profesjonalizmu potrzeba precyzji i ćwiczeń. Podczas „kręglowych” zmagań było mnóstwo sportowych emocji i dobrej zabawy zarówno dla dzieci jak i opiekunów. Po pobycie w kręgielni ministranci udali się do kina na film „Jak wytresować smoka 2”.

Ostatniego dnia chłopcy do południa mieli zajęcia z księdzem, wysłuchali konferencji o odpowiedzialności, wierze, koleżeństwie, miłości. Następnie uczestniczyli we Mszy św. z nauką rekolekcyjną poświęconą posłuszeństwu rodzicom, miłości do rodziców, zachowaniu się wobec rodziców. Po obiedzie udali się w drogę powrotną, podczas której zatrzymali się w Sandomierzu, gdzie zwiedzili Bazylikę Katedralną, o której powstaniu i różnych ciekawostkach historycznych opowiedział tamtejszy przewodnik. Jeszcze krótki spacer po Rynku witającym pięknym Ratuszem i kamieniczkami, zakup pamiątek, lody i czas wracać do domu.

Był to kolejny wyjazd ministrantów z parafii św. Marii Magdaleny, nieco odmienny od poprzedniego. Połączony tym razem z rekolekcjami, nauką, nie był też pozbawiony atrakcji, dzięki czemu chłopcy mogli się wiele nauczyć i miło spędzić czas.

Rodzice i ministranci są wdzięczni księdzu Krzysztofowi za zorganizowanie wypoczynku i rekolekcji dla ministrantów oraz wszystkim, którzy tę inicjatywę wsparli, umożliwiając skorzystanie z wyjazdu licznej grupie chłopców ze służby liturgicznej. Trzeba mieć nadzieję, że prowadzone przez księdza nauki o modlitwie, wierze, miłości do Boga i Eucharystii, o odpowiedzialności, służbie przy ołtarzu, o koleżeństwie, przyjaźni a także posłuszeństwie wobec rodziców, używając ewangelicznej metaforyki, będą jak ziarno rzucone na glebę, obumrze, wzrośnie i wyda plon.

Ks. Krzysztof kieruje szczególne podziękowania do rodziców, a zwłaszcza mam, które opiekowały się i troszczyły o chłopców, dbały o bezpieczeństwo. Opiekę sprawowały Maria Durska, Małgorzata Dziura, Lucyna Grabias, Dorota Oleszczak i Edyta Rymarz.

 

/red. i fot. L. Grabias/

 

GALERIA ZDJĘĆ

Poprawiony: niedziela, 29 czerwca 2014 09:23