Relacja z I Turnieju Piłki Nożnej Monistrantów (p. M. Szado) PDF Drukuj Email
niedziela, 22 czerwca 2014 21:03

I Turniej Piłki Nożnej Ministrantów

 

Dla młodych piłkarzy ministrantów Dekanatu Biłgoraj Południe 14 czerwca 2014 r. był dniem wyjątkowym. Drużyny chłopców zebrały się na boisku przy parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, by rozegrać I Turniej Piłki Nożnej Ministrantów.

Na murawie zespoły walczyły w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i gimnazja. Drużyny szkół podstawowych podzielone zostały na dwie grupy. W pierwszej grupie wystąpili ministranci z parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, św. Jerzego w Biłgoraju, św. Andrzeja Boboli w Bystrem, św. Michała Archanioła w Soli. W drugiej grupie rywalizowali piłkarze z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bidaczowie, Matki Bożej Częstochowskiej w Lipinach i świętych Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym.

W pierwszej grupie wygrała drużyna z par. pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, na II miejscu uplasowała się drużyna z Bystrego. Te zespoły awansowały do finału. W drugiej grupie I miejsce wywalczyła drużyna z Lipin, drugie miejsce zajęli piłkarze z Majdanu. O III miejsce w rozgrywkach walczyły zespoły z Bystrego i Majdanu, a o I miejsce drużyny z parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju i z Lipin.

Ostatecznie na I miejscu uplasowała się drużyna z Puszczy, czyli par. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, II miejsce zajęli ministranci z Lipin, a III z Majdanu Starego.

Królem strzelców w tej kategorii został Marcin Wolanin.

W kategorii gimnazja grały dwa zespoły z Biłgoraja: z par. św. Jerzego i św. Marii Magdaleny oraz z Lipin, Majdanu i Soli. Drużyny grały systemem każdy z każdym.

I miejsce zajęli piłkarze z Majdanu Starego, II miejsce z Lipin, III miejsce z par. św. Jerzego w Biłgoraju, IV miejsce z par. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, V miejsce z Soli.

O tytuł Króla strzelców w tej kategorii do 5 strzałów walczyli ministranci Luchowski i Maciocha. Bramki bronił bramkarz z par. św. Jerzego. W trzeciej serii Królem strzelców został Michał Maciocha.

Mecze sędziowali: Mariusz Hadam i Mateusz Bieniarz.

W kategorii szkół podstawowych okazały puchar ufundował i zwycięzcom wręczył kapelan szpitala ks. Grzegorz Kawa.

Najlepsi futboliści w kategorii gimnazjum równie piękny puchar otrzymali z rąk sponsora ks. dziekana Witolda Batyckiego.

Puchary są przechodnie, przez rok będą napawały dumą i cieszyły oczy ministrantów, a za rok przekażą je kolejnym mistrzom, albo… zatrzymają jeszcze na rok.

Przyznać trzeba, że walka była zażarta, a poziom wyrównany. Padło wiele remisów. Ministrantów dopingowali nie tylko rodzice, ale księża opiekunowie i proboszczowie.

Turniej nie odbyłby się, gdyby nie jego pomysłodawca ks. Krzysztof Antczak, opiekun ministrantów w par. św. Marii Magdaleny i fundatorzy pucharów ks. dziekan Witold Batycki i ks. Grzegorz Kawa.

Na uznanie zasługuje sprawozdawca – ks. dziekan, który fachowo komentował to, co działo się na boisku. „Strzał z dystansu… ale celny… może rozwiązać wszystko”, „Była wielka szansa, ale piłka uciekła, a to o honor Biłgoraja chodzi”, „Żadna burza, żaden grad nam nie przeszkadza. I w słoneczku i w deszczu turniej trwa” – mówił ks. dziekan. I chociaż pogoda istotnie tego dnia kaprysiła, bo przypiekające chwilami słońce często ustępowało miejsca chmurom, które przyniosły nawet grad, futboliści nie przerywali zaciętej walki.

O kondycję piłkarzy i opiekunów dbały mamy ministrantów, częstując wszystkich kiełbaskami z grilla a nawet przypieczonymi kromkami chleba oraz ciastkami, które specjalnie na tę okazję upiekły. Organizator – ks. Krzysztof podkreśla, że turniej na taką skalę mógł się odbyć dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców. Tego trudu podjęli się: Lucyna i Wiesław Grabiasowie, Małgorzata i Leszek Dziurowie, Edyta i Bartłomiej Rymarzowie, Dorota Oleszczak, Maria Rogowska-Wilkos, Anna Szabat-Grzebieniak, Tomasz Nizio, Grzegorz Żmudzki. Rodzice przygotowali też ławeczki dla odpoczywających, stoliki oraz namioty, pod którymi przed deszczem schowany był sprzęt nagłaśniający. Piekarnia państwa Mudów dostarczyła pieczywo, a p. Kazimierz Adamek użyczył duży grill.

Boisko znakomicie przygotowali nauczyciele KLO im. Papieża Jana Pawła II pod kierunkiem wicedyrektora Jana Lisieckiego, który osobiście wyznaczał pole do gry.

I turniej przeszedł do historii, a ministranci futboliści już myślą o nastepnym…