Zaangażowanie ministrantów w przygotowanie do kanonizacji Papieża Jana Pawła II PDF Drukuj Email
środa, 18 czerwca 2014 16:24

Gdy oczy wszystkich zwrócone były na Watykan i gdy niecierpliwie czekaliśmy na kanonizację bł. Wielkiego Jana Pawła II i Jana XXIII, wierni Parafii Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju duchowo przygotowywali się do tego historycznego wydarzenia. Przygotowania te trwały trzy dni czwartek, piątek, sobota przed niedzielą Miłosierdzia Bożego.

Codziennie nabożeństwo rozpoczynało się  o godz. 20.00 pieśnią ku czci bł. Jana Pawła II. Trwając przed Bogiem, wierni zgromadzeni w świątyni modlili się słowami Nowenny do św. Jana Pawła II, czytane były także prośby, błagania i podziękowania naszych parafian.

Przypomniane zostały też  homilie Ojca Św. na temat  Dekalogu. Następnie przed uformowaniem się procesji ministranci otrzymali od kapłana Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia i przekazali ją wszystkim obecnym w kościele. Na czele uroczystej procesji niesiony był obraz przedstawiający św. Jana Pawła II. Podczas procesji odśpiewana została Litania do bł. Jana Pawła II. Nabożeństwo zakończyło się Apelem Jasnogórskim i błogosławieństwem.

Na ten dzień wszyscy czekali z niecierpliwością. 27 kwietnia spełniły się marzenia i oczekiwania milionów ludzi, nie tylko tych, którzy w dniu pogrzebu Papieża Polaka wrażali swoje pragnienia wywołane i wypisane na transparentach SANTO SUBITO. Nadszedł czas, gdy 9 lat po śmierci bł. Jan Paweł II został ogłoszony świętym. Pan Bóg wysłuchał modlitw ludzi na całym świecie.

W kościele pw. św. Marii Magdaleny już od pierwszej Mszy panował podniosły nastrój, bo to niezwykły dar od Boga – móc żyć w czasach, gdy Syn polskiej ziemi zostaje ogłoszony świętym. Podczas każdej Eucharystii kapłani poświęcali obrazy św. Jana Pawła II, a nabyć je można było już kilka dni wcześniej.

Na godzinę Miłosierdzia Bożego do świątyni przybyła liczna grupa wiernych, by przy wystawionym Najświętszym Sakramencie zanosić wspólnie modlitwy.

Po wspólnej modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego był też czas na te indywidualne, w cichości serc niesione do Boga przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II.

Wykorzystanie środków audiowizualnych, dzięki którym wierni w świątyni mogli usłyszeć głos Ojca Świętego, zobaczyć go na ekranie, zarówno w dniach przygotowania do kanonizacji jak i w Niedzielę Miłosierdzia Bożego miało ogromne znaczenie. Dla starszych to chwile wzruszenia, przypomnienia, dla młodszych okazja do poznania Świętego.

O tym, czy młodzi znają Ojca Świętego, można było się przekonać, uczestnicząc w zorganizowanym przez ks. Krzysztofa Antczaka konkursie wiedzy o Janie Pawle II dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Uczniowie wybierali pytania o różnym stopniu trudności. Dotyczyły one życia Karola Wojtyły, księdza, biskupa, kardynała i Papieża Jana Pawła II, jego podróży, encyklik i adhortacji. Za poprawne odpowiedzi można było uzyskać dwa, trzy lub pięć punktów. Trzeba przyznać, że młodzi świetnie radzili sobie z pytaniami i żeby spośród 28 osób wyłonić zwycięzców, należało zrobić dogrywkę.

Wśród uczniów  szkół podstawowych I miejsce zajął Szymon Łubiarz z ZSPiG im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni, II miejsce – Patrycja Różańska z ZSPiG im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni, III miejsce – Dominika Adamowicz z Miejskiego Zespołu Szkół w Biłgoraju. Wśród gimnazjalistów wygrała Agnieszka Okoń z ZSPiG im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni, II miejsce zajęła Dominika Palikot z ZSPiG im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni, III miejsce Klaudia Bury z MZS w Biłgoraju. Zwycięzcy otrzymali nagrody, a wszystkich uczestników ks. Krzysztof obdarował książkami.

Konkurs odbył się w Auli Franciszkańskiej. Niedzielne popołudnie mijało w rodzinnej atmosferze, przy ciastkach, herbacie i kawie pod patronatem rodzin ministranckich. Mamy chłopców, którzy posługują podczas Mszy św. zadbały o to, by wszyscy byli ugoszczeni. Przez całą niedzielę  po każdej  Mszy św.  rodzice ministrantów rozprowadzali kremówki wadowickie a dochód przeznaczony został na fundusz ministrancki.

Punktem kulminacyjnym było wieczorne spotkanie, które również rozpoczęło się modlitwą. Następnie uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju zaprezentowali montaż "O człowieku i dla człowieka" przygotowany pod kierunkiem nauczycieli Joanny Ferens, Ewy Byry i Witolda Pluty. Program oparty był na nauczaniu Świętego, a skupiał się na Bogu, miłości, Ojczyźnie, człowieku.

Następnie z kościoła pw. św. Marii Magdaleny wyruszyła procesja ze światłami zapalonymi od Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia. Obraz przedstawiający św. Jana Pawła II ulicami Biłgoraja nieśli przedstawiciele naszej parafii w tym ojcowie  naszych ministrantów.

Z modlitwą różańcową na ustach, z sercami przepełnionymi radością wierni dotarli do kościoła pw. św. Jana Pawła II wybudowanego jako wotum wdzięczności Bogu za Papieża Polaka. W świątyni ks. prał. dr Józef Flis, dziekan Dekanatu Biłgoraj Północ powitał uczestników procesji, zainicjował Apel Jasnogórski i jedną tajemnicę różańcową. Uroczystość zakończyła się błogosławieństwem udzielonym przez ks. prałata.